RATKOVIĆ, RADULOVIĆ I ARMENKO / - FOTO KOLAŽ
08/06/2025 u 11:47 h
Bogdan VaragićBogdan Varagić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Sagovornici "Dana" upozoravaju na zabrinjavajuće trendove: Turizam nam lagano odumire, bez promjena nema pomaka

Predsezona je bila loša, a prijavljeni pazari znatno manji nego u istom periodu prošle godine. Postali smo jedna od najskupljih destinacija u regionu, ali moramo toliko da naplaćujemo jer nam je država postala preskupa, kažu sagovornici "Dana" koji se bave turizmom i ugostiteljstvom.

Osim skupoće, kao nedostatke i prepreke navode i lošu avio-povezanost, izostanak aktivnih priprema za sezonu, manjak strateškog promišljanja u toj oblasti, fokusiranost na masovni turizam, upitna kadrovska rješenja na najvišem nivou…

Rani pokazatelji koje je objavila Uprava za statistiku idu u prilog njihovim prognozama. U prvom kvartalu ove godine na Primorju je zabilježeno 20.000 noćenja manje u odnosu na isti period prošle godine, uprkos većem broju dolazaka turista, što govori da se gosti sve kraće zadržavaju u Crnoj Gori.

Profesor Rade Ratković godinama prati globalne turističke trendove i najave. U izjavi za "Dan" ocjenjuje da su trendovi loši kada je riječ o Crnoj Gori.

– Mi godinama ne radimo, nemamo destinacijski menadžment, ne pripremamo sezonu na vrijeme. Od političkih događaja, izbora, svađa, nemamo vremena da radimo ono što život znači... U stvari, ne mi, nego – država. Privreda je blokirana jer se odluke na državnom nivou ne donose, što je potpuno neodgovorno – kazao je Ratković.

Vlada da traži kompetentne ljude

Radulović naglašava da su hoteli u posebno teškoj situaciji, pa će njihovi vlasnici biti srećni ako ove godine u poslovanju budu "oko nule".

– Sve što smo radili ove godine uzeće Vlada, ići će u budžet. I neka uzme, ako je to za spas ovog naroda. Ali te pare ne mogu da daju željeni efekat i ne mogu da pokriju sve ono što treba da se pokrije – navodi Radulović.

Upitan šta bi Vlada mogla da uradi kako bi se unaprijedila ova ljetnja sezona, odgovorio je da bi prvo trebalo da napravi presjek, da se pogleda ko se u Vladi bavi turizmom i finansijama.

– Treba da traži kompetentne ljude i da traži sagovornike iz privrede, iz udruženja poslodavaca. Da hoće da nas slušaju, bilo bi im mnogo jasnije da nanose enormnu štetu. Ima ona narodna izreka: manjak znanja, višak samopouzdanja. Što manje znaš, to više vjeruješ da si u pravu – kazao je Radulović.

Kako je dodao, teško je ovo izgovarati, ali u potpunosti stoji iza svojih riječi.

– Ubjeđuju me iz Vlade da mi nikad nismo živjeli bolje, da nikad više para nismo imali, da nikad više radnika nismo zaposlili. Dva-tri puta tražio sam od radnika: hajde, otvorite, da vidimo da nismo gdje pare zagubili – ironičan je Radulović.

On je nedavno posjetio Hrvatsku, gdje je boravio u Istri, kao i Sjevernu Makedoniju i Albaniju, i stekao je utisak da su svi spremniji za sezonu od nas.

– Sjeverna Makedonija nije mnogo bolja od nas, a ostali su mnogo bolji. Oni vode računa o svojoj zemlji, ne bave se temama čija je njihova država, kako će zvati svoj jezik i tako dalje. Tih dilema koje mi imamo i čime se mi bavimo niko na svijetu nema – ističe naš sagovornik.

Država, po njegovom mišljenju, ne vrši svoju funkciju u turizmu i zbog toga ni drugi ne mogu da je vrše.

– Nama su na plažama bageri. Ako neko sad dođe, vidjeće tamo bagere kako ravnaju plaže i kako se prave drvene barake, tako da je to sve tužno. Mi sa takvim radom ne možemo očekivati mnogo. Ako ne budemo svjesni ovoga što radimo, a izgleda da nismo svjesni, propadaćemo u svakom pogledu – zaključio je Ratković.

Predsjednik Crnogorskog turističkog udruženja i suvlasnik Montenegro stars hotel grupe Žarko Radulović volio bi da ova sezona bude bolja od svih sezona dosad, ali se pita kako sezona može biti dobra uz sve postojeće nedostatke.

– Kako može biti bolja od prošle godine ako u međuvremenu ništa nismo radili da bude tako? Potezi oko avio-povezanosti daće rezultate od juna, a predsezona je podbacila i bila gora nego 2024. Treba da stvorimo uslove i da se pripremimo, ali sve to traži vremena jer je to ozbiljan projekat koji ne može preko noći. Dok to ne obavimo, ne možemo da očekujemo spektakularne pomake naprijed – kazao je Radulović.

Nema dovoljno letova

Privatni smještaj, ističe Armenko, totalno je podbacio. Savjetuje da se okrenemo tržištima Mađarske, Poljske i Češke, ali je problem loša avio-povezanost sa tim zemaljama.

– Hrvatsku posjeti milion Čeha i Poljaka. Možemo li mi dovesti makar sto hiljada? Ali naši funkcioneri idu u Japan za gosta. Ne znam šta će biti, izvući ćemo neku prosječnu sezonu. Broj noćenja je manji nego prošle godine, a i prošle godine bio je u padu, što izaziva zabrinutost – rekao je Armenko.

U spasavanje turizma treba da se uključe i baza i vrh, jer je to, kako naglašava, grana od koje svi živimo.

– Ne puštamo ni investitore da dođu, tjeramo investitore... Do kada će sve ovako da se vodi? Kad bi došli investitori, sezone bi trajale 12 mjeseci, a ne šest mjeseci ili 30 dana – rekao je Armenko.

Smatra da smo došli do ivice, ali da propadanju možda još nije kraj. Apostrofirao je činjenicu da smo postali jedna od najskupljih destinacija u regionu.

– Kod nas je sve basnoslovno i neopravdano skupo, s obzirom na ukupan servis koji mi dajemo. Mi kao destinacija, grad kao grad, plaža kao plaža, pa na kraju i taj tanjir i krevet. Sve to zajedno ne vrijedi taj novac. Ali moramo tako da radimo i moramo toliko da naplaćujemo jer nam je država postala preskupa – rekao je Radulović.

Podsjeća na povećanja PDV-a i drugih dažbina u turizmu i privredi.

– Za period od mjesec dana, sa određenim brojem kreveta, u prošloj godini plaćali smo milion eura PDV-a na smještaj. A u ovoj godini, za isti broj dana i isti broj kreveta, moraćemo da platimo dva miliona i 140.000 eura. Da je Amerika ili Francuska, da je to mnogo jača ekonomija, mnogo razvijenija destinacija, teško bi mogla da podnese. Dio toga prelio se na nas, dio na goste, i dobili smo taj rezultat da smo veoma skupi. Perspektive za ovu godinu nisu bajne – pesimista je Radulović.

Ugostitelj i hotelijer Ilija Armenko očekuje da će ljetnja sezona biti prosječna, uz napomenu da mnogo zavisi od postsezone.

– Ne samo ja, nego svi turistički poslenici, govore da je predsezona bila nikakva. Praznični dani oko 1. maja bili su nikad bolji. Ali od 1. maja i praznika do danas pazari su 50 do 70 odsto gori nego prošle godine – saopštio nam je Armenko.

Kao krupnu poteškoću navodi aktuelnu situaciju u Srbiji, koja je jedno od najvažnijih tržišta za Crnu Goru.

– Tamo je katastrofa, škole će, prema najavama, raditi do 1. avgusta. Ako bude tako, biće mjesec dana sezone, i to će biti to. Mada mi skoro svake godine imamo špic sezone od mjesec dana. Duže traje sabor u Guči nego sezona u Petrovcu – naglašava Armenko.

Druge države, kako kaže, broje pare od gostiju, a mi brojimo noćenja, što smatra nelogičnim.

– Hoteli su puni, ali znate li koji su to ljudi? Ako dođete u hotel "Palas" i vidite pet ljudi bez štapa – ja više neću biti ugostitelj. To je starosna dob od 70 do 90 godina u prosjeku. Njima je kod nas jeftinije nego kod kuće, oni dođu i odmaraju se. Druga stvar, imaju olinkluziv, to nas ubija, ugostitelje i sve ostale. Dođu ovdje, prošetaju, neko popije kafu, neko ne, dok je olinkluziv džabe. To je njihova poslovna politika, oni idu na kvantitet, ne na kvalitet – istakao je Armenko.

U potpunosti se slaže sa profesorom Ratkovićem da crnogorski turizam lagano odumire.

– Mislim da je skoro i umro, ali mi još nismo svjesni toga. Ako smo dočekali da na Primorju radimo samo 30 dana, onda bolje da zatvorimo i da ne radimo više – zaključio je Armenko

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. jun 2025 15:38