Невладина организација Транспаренси интернешенал (ТИ) рангирала је Црну Гору на 64. позицију према индексу перцепциjе корупциjе за прошлу годину, што значи да је наша држава у односу на 2020. поправила положаj за три мjеста. Индекс перцепциjе корупциjе, први пут обjављен 1995., на годишњем нивоу рангира земље по њиховом перципираном нивоу корупциjе у jавном сектору, у складу са стручним процjенама и истраживањима jавног мњења. Према усвоjеноj методологиjи, 100 представља наjнижи, а 0 наjвиши ниво перципиране корупциjе, код Црне Горе та цифра износи 46. Боље рангиране државе од Црне Горе из региона су традиционално Словениjа на 41. и Хрватска на 63. мjесту, док су слабије оцјене добили Сjеверна Македониjа и Косово који су на 87. позициjи, Србиjа 96, те Босна и Херцеговина и Албаниjа на 110.
Аналитичар Миодраг Вујовић из организације Код каже за "Дан" да је побољшан индекс перцепциjе корупциjе свакако резултат промjене власти у Црноj Гори, али, нажалост, три мjеста ниjесу велики помак, а ни суштинске промjене у борби против корупциjе нема.
– Иако су формирана одређена тиjела, примарно Национални савjет за борбу против корупциjе на високом нивоу, и даље не можемо говорити о иоле озбиљним помацима кад jе оваj проблем у питању. И нова власт телорише корупциjу, партиjско запошљавање jе и даље модел кадрирања, а нереформисано правосуђе jе кључни доказ колико као друштво не желимо да се изборимо са корупциjом, посебно акцентуjем на партиjске инфраструктуре коjима jе коруптивно дjеловање нажалост образац понашања – сматра Вујовић.
Предсједница скупштинског Одбора за антикорупцију Далиборка Пејовић каже да је охрабрена позиционирањем Црне Горе на листи ТИ.
– То из разлога што jе, као и у извjештаjу Европске комисије, евидентиран и утврђен мjерљив напредак Црне Горе у борби против корупциjе. Ово jе озбиљан искорак, уколико имамо у виду да jе Црна Гора према индексу перцепциjе корупциjе, између осталих, углавном земаља нашег региона, и испред неких држава чланица Европске униjе. Без обзира на општу перцепциjу грађана и грађанки Црне Горе о потреби да се унаприjеди борба против корупциjе на свим нивоима, мислим да су оцjене коjе долазе из релевантних европских и међународних организациjа и институциjа заиста знак охрабрења и мотивациjа свима да се оваj процес настави даље. Моjа jе жеља да се сви институционални, грађански, медиjски и посебно политички субjекти и на државном и посебно локалном нивоу активно укључе у отклањању свих деформитета и коруптивних девиjациjа у црногорском друштву, надаjући се да ће будући извjештаjи и позициjе Црне Горе бити jош бољи. Сви заjедно, уз повjерење и искрену посвећеност можемо остварити jош боље резултате – наводи Пејовић.
У Агенцији за спречавање корупције кажу да jе Црна Гора направила значаjан искорак у односу на прво истраживање ТИ коjим jе обухваћена након обнове независности, обjављено 2007. године, а према коjем jе била на 84. позициjи.