
Aktuelnom predsjedniku Ustavnog suda Crne Gore Budimiru Šćepanoviću krajem idućeg mjeseca ističe trgodišnji mandat, pa će morati da se bira novi čelnik najviše sudske instance. Šćepanović je za predsjednika Ustavnog suda izabran 28. decembra 2020. godine, dok je odluka o tome u Službenom listu objavljena 14. januara 2021.
Ustavni sud će morati nekoliko dana prije isteka mandata Šćepanoviću da zakaže sjednicu na kojoj bi bio biran predsjednik tog suda. On se bira tajnim glasanjem, a mora dobiti najmanje četiri glasa. Sjednicom na kojoj se bira prvi čovjek Ustavnog suda predsjedava najstariji sudija, a za predsjednika se bira neko od sudija najviše sudske instance.
U igri za predsjednika Ustavnog suda može biti četvoro sudija Ustavnog suda i to Milorad Gogić, Snežana Armenko, Dragana Đuranović i Momirka Tešić.
Prema Ustavu Crne Gore, predsjednik Ustavnog suda bira se na tri godine i ponovo ne može biti izabran na tu poziciju. Osim Šćepanovića, za predsjednika Ustavnog suda ne može biti birana ni sutkinja Desanka Lopičić jer je i ona tu poziciju već pokrivala.
Podsjetimo, Šćepanović je rođen 31. maja 1959. godine, u Bijelom Polju. Diplomirao je na Pravnom fakultetu u Podgorici, 1982. godine. Od 1985. do 1989. godine radio je u Republičkom sekretarijatu za zakonodavstvo na normativno-pravnim i analitičkim poslovima. Nakon toga, radio je u Republičkom hidrometeorološkom zavodu, kao načelnik Službe za pravne i opšte poslove.
Od 11. januara 1993. do 24. marta 2004. godine obavljao je poslove savjetnika Ustavnog suda.
Za zamjenika zaštitnika ljudskih prava i sloboda Crne Gore prvi put je izabran 24. marta 2004, a drugi put 2. novembra 2011. godine. Za sudiju Ustavnog suda izabran je u decembru 2013. godine.
Podsjetimo,Ustavni sud je prije nego je Šćepanović izabran na čelnu poziciju bio u v.d. stanju skoro godinu nakon što je sudiji Dragoljubu Draškoviću istekao mandat. Drašković je u međuvremenu penzionisan. Nekoliko mjeseci prije toga na čelu najviše sudske instance bila je sutkinja Desanka Lopičić.
Od početka decembra 2020. godine do izbora Šćepanovića sudom je rukovodio najstariji sudija Hamdija Šarkinović, koji je takođe u međuvremenu penzionisan.
Blokada Ustavnog suda trajala je do februara ove godine jer je više od godinu bio bukvalno bez kvoruma radeći sa četvoro, odnosno troje sudija.
Skupština Crne Gore nakon više konkursa izabrala je troje, od četvoro nedostajućih, sudija Ustavnog suda 27. februara ove godine, čime je odblokirana najviša sudska instanca. Izbor novih sudija, Snežane Armenko, Dragane Đuranović i Momirke Tešić podržalo je više od dvije trećine poslanika vlasti i opozicije.
Konsenzus među najvećim partijama postignut je ranije nakon snažnog pritiska Sjedinjenih Država i Evropske unije koji su prijetili zaustavljanjem procesa pristupanja Crne Gore EU.
Mandat sudijama Ustavnog suda traje 12 godina.
Ustavni sud treba da ima sedmoro sudija, tako da je potreban izbor još jednog sudije kako bi bio kompletiran.