
Agencija za sprečavanje korupcije je od osnivanja do kraja septembra ove godine podnijela 29 predloga za oduzimanje imovinske koristi od javnih funkcionera koji su prihodovali novac od države kršeći Zakon o sprečavanju korupcije, a zahvaljujući izrečenim sankcijama u kasu je vraćeno 47.527 eura, pokazuju podaci ASK. U isto vrijeme, funkcioneri su platili 24.586 eura na ime kazni zbog obavljanja nespojivih funkcija i ostvarivanja prihoda suprotno zakonu.
ASK je do kraja septembra u tri slučaja, prilikom podnošenja prijave protiv javnih funkcionera, od sudova tražila oduzimanje imovinske koristi stečene izvršenjem prekršaja. U periodu od jula do kraja septembra okončana su tri ranija postupka (iz 2022. i 2021), u kojima su izrečene sancije, novčana kazna u iznosu od 150 eura, kao i dvije opomene, a u jednom predmetu je oduzeta imovinska korist u iznosu od 474,30 eura.
ASK je tokom 2021. u jednom slučaju tražila oduzimanje imovinske koristi stečene izvršenjem prekršaja, a u istoj godini na osnovu predloga za oduzimanje imovinske koristi, osim izricanja novčanih kazni, sudovi su u dva predmetu (iz 2021. i 2019) oduzeli imovinsku korist stečenu izvršenjem prekršaja u iznosu od 8.655 eura, a prekršajne kazne su iznosile 2.100 eura. ASK je u 2020. podnijela 12 prijava zbog kršenja odredaba Zakona o sprečavanju korupcije koje se odnose na oblast ograničenja u vršenju javnih funkcija, tražeći oduzimanje imovinske koristi. Tokom te godine okončano je ukupno 15 postupaka (uključujući i one iz prethodnih godina), od čega su u 80 odsto izrečene sankcije, pa je napalćeno 2.480 eura, a na osnovu predloga za oduzimanje imovinske koristi u budžet je vraćeno 2.892 eura.
Što se tiče 2019. godine, ona je bila rekodna i sedam funkcionera je moralo da vrati ukupno 22.966 eura koje su stekli nezakonito. A te godine su platili i 8.484 eura zbog nespojivosti funkcija. U 2018. tri funkcionera su morala da vrate državi 12.540 eura, a 21 je platio ukupno 5.932 eura na osnovu kazni. Tokom 2017. nije bilo vraćanja novca od strane funkcionera, iako je to traženo u pet slučajeva, a njih 25 je platilo kazne u ukupnom iznosu od 5.140 eura.
Prema ocjeni Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu, sankcije i oduzeta imovinska dobit mogu se okarakterisati kao simbolične.
– Nema institucija i političke volje da se funkcioneri i njihovo bogatstvo provjeravaju na pravi način. Ovdje je sve podređeno i kreirano po mjeri političara i funkcionera, zakoni su kreirani njima u korist, pa ni ove simbolične snakcije i oduzeta imovinska dobit koja je stečena nezakoniti ne treba da nas iznenađuju – kazala je Mrdović za "Dan".
I Vesko Pejak iz Alternative Crne Gore smatra da zakon nije isti za funkcionere i obične građane.
– Funkcioneri nijesu odgovarali za očigledna kršenja zakona u prošlosti, plus neki imaju imunitet od krivičnog gonjenja. Bivši ministra Slavoljub Stijepović je uhvaćen na video-snimku kako uzima novac od lica koje naša država potražuje, a još je na slobodi! Ista stvar je i sa drugim bivšim ministrima i poslanicima. U njihovim slučajevima suđenja se odlažu ili sudske presude padaju, dok recimo presude za crtanje trobojke na potpornim zidovima postaju pravosnažne poslije 15 dana – rekao je Pejak za "Dan".
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar