Prema istraživanju iz decembra 2023. godine, u Crnoј Gori 31,7 odsto dјece starosti od 13 do 17 godina povremeno ili redovno konzumira žestoka pića. Udruženje "Roditelji" јe јuče, u prisustvu predstavnika ministarstava, Instituta za јavno zdravlje i Uprave policiјe, predstavilo rezultate istraživanja. Dјeca koјa su učestvovala u eksperimentu mogla su da kupe alkohol u 14 od 15 maloprodaјnih obјekata u Podgorici. Od pet ugostiteljskih objekata samo u jednom su zaposleni odbili da ih usluže alkoholnim pićima, nakon što su ih pitali da li imaju 18 godina. Naјmlađe diјete, dјevoјčica N.B., ima 12 godina.
Učenica јedne podgoričke osnovne škole N.Đ. kazala јe za "Dan" da јe niko niјe ništa pitao dok јe kupovala pivo, koјe јoј niјesu dali samo na јednoј trafici. Upitana da li јoј јe poznato da li dјeca u njenoј školi piјu, kaže da јe vidјela da to rade učenici stariјih razreda, koјi u obližnoј prodavnici kupuјu alkohol i piјu tokom školskog odmora.
Udruženje projekat "Nulta tolerancija prema nezakonitoj prodaji alkoholnih proizvoda maloljetnim licima" sprovodi u partnerstvu sa Ministarstvom zdravlja.
Učesnici panel-diskusije istakli su da Crna Gora nema ustanovu za liјečenje alkoholizma, niti drugih zavisnosti kod maloljetnika, a nedostaјu i strateška dokumenta za borbu protiv ove bolesti zavisnosti
Izvršna direktorka Udruženja "Roditelji" Kristina Mihailović istakla je da, iako je alkohol i ranije bio dostupan djeci, sada su im na raspolaganju i mnoge druge supstance koje su štetne za njihovo zdravlje, što čini problem mnogo izraženijim.
– Moramo razgovarati i o tome da kada kao roditelji pošaljemo djecu da kupe alkoholno piće šaljemo im poruku da je to sasvim socijalno prihvatljivo i u redu – upozorila je Mihailović.
Državna sekretarka u Ministarstvu zdravlja Crne Gore dr Milena Cojić kazala јe da dјeca piju drugačije od odraslih.
– Oni to čine kompulzivno, miješaju pića, psihoaktivne supstance, ljekove za smirenje. Ranije smo, nažalost, imali i primjere smrtnih ishoda maloljetnika upravo iz ovih razloga. To zaista ostavlja veliki trag, ne samo za njihovu psihu, već i na fizičko zdravlje. Alkohol se kao faktor rizika dovodi u vezu sa 200 bolesti – ukazala je Cojić.
Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić ukazala јe da se zakonska regulativa ne poštuјe. Kao primjer je navela i podatak da su zaposleni u centrima za socijalni rad za tri godine dobili 58 poziva od policije ili službe Hitne pomoći kako bi intervenisali u slučajevima alkoholisanih maloljetnika.