Ustavni odbor u utorak je izglasao zaključke kojima konstatuju da je zbog ispunjavanja uslova za odlazak u penziju prema Zakonu o penzijsko-invalidskom osiguranju, prestao mandat sudijama Ustavnog suda Dragani Đuranović, Desanki Lopičić i Budimiru Šćepanoviću. Na sjednici Skupštine konstatovan je kraj mandata Đuranović.
Milatović je rekao da vrhovna uloga Ustavnog suda, kada je u pitanju očuvanje ustavnosti i zakonitosti u državi, zahtijeva punu funkcionalnost, integritet i samostalnost te institucije.
- U tom smislu, izbor i razriješenje sudija Ustavnog suda moraju biti zasnovani na strogom poštovanju procedura koje su utvrđene Ustavom Crne Gore i Zakonom o Ustavnom sudu - kazao je Milatović.
On je na platformi X podsjetio da, shodno Ustavu, sudije Ustavnog suda bira i razrješava Skupština.
A, kako je dodao, odredbom člana 154 stav 3 utvrđeno je da nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje utvrđuje Ustavni sud na sjednici i o tome obavještava Skupštinu.
- Nadalje, odredbom člana 7 stav 1 Zakona o Ustavnom sudu propisano je da predsjednik Crne Gore i Ustavni odbor, kao ovlašćeni predlagači, sprovode postupak predlaganja sudija Ustavnog suda nakon dobijanja obavještenja o prestanku funkcije ili razrješenju sudije - naveo je Milatović.
On je rekao da je stavom 2 istog člana propisano da će Ustavni sud o ispunjenju uslova za starosnu penziju, odnosno o isteku mandata sudije Ustavnog suda, obavijestiti predlagača koji je tog sudiju predložio, šest mjeseci prije ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, odnosno prije isteka mandata.
- Shodno citiranim ustavnim i zakonskim određenjima, napominjem da ću svoja postupanja, kada je u pitanju sprovođenje postupka predlaganja dvoje sudija Ustavnog suda, u cjelosti upodobiti utvrđenom obimu nadležnosti koje, u tom postupku, imam kao predsjednik Crne Gore - kazao je Milatović.
Prema njegovim riječima, takav pristup podrazumijeva raspisivanje javnog poziva za izbor sudije nakon što prethodno Ustavni sud, u skladu sa članom 154 stav 3 Ustava, na sjednici utvrdi nastupanje razloga za prestanak funkcije ili razrješenje sudije i u zakonskom roku ga obavijesti o toj činjenici.
- Dakle, kao predsjednik Crne Gore, napominjem da nijesam nadležan za utvrđivanje ispunjenosti uslova za prestanak sudijske funkcije, već je to isključiva nadležnost i odgovornost Ustavnog suda, kao što nijesam nadležan ni za razrješenje sudija Ustavnog suda jer je to ustavna nadležnost Skupštine - kazao je Milatović.
On je ukazao na to, da do danas, nije dobio obavještenje od Ustavnog suda o prestanku funkcije za nekog od sudija koje predlaže predsjednik države.
Milatović je rekao da je, istovremeno, kao predsjednik Crne Gore, zabrinut zbog jučerašnjih dešavanja u Skupštini, koja mogu imati dalekosežne posljedice po institucionalnu stabilnost u državi.
- U konkretnom slučaju, ostaje nejasno zbog čega je Ustavni odbor, kreiranjem različite prakse u istovjetnim pravnim stvarima, ugrozio pravnu sigurnost i protivpravno preuzeo nadležnost Ustavnog suda koja je utvrđena članom 154 stav 3 Ustava - rekao je Milatović.
On je dodao da se kao društvo, „nalazimo u kritičnom momentu narušavanja ustavno-pravnog poretka koje može biti pogubno po dalji demokratski razvoj države i naš evropski put”.
- Nepromišljene i na pravu neutemeljene odluke aktuelne vlasti, donesene uz ignorisanje svake utemeljene i opravdane kritike, posebno su opasne ako se tiču djelovanja najvažnijih institucija u Crnoj Gori - naveo je Milatović.
On je kazao da će svojim primjerom, kao i do sada, nastaviti da svoje djelovanje vrši u skladu sa nadležnostima koje mi pripadaju na osnovu Ustava i zakona.
- Ujedno ukazujući na brojne institucionalne anomalije kojima nažalost, iz dana u dan, sve više svjedočimo - zaključio je Milatović.