Od ukupnog broјa priјave podnesenih u posljednjih 11 mјeseci, četiri su podnijete od novembra do kraja decembra 2023. godine, a 29 od januara 2024. godine do danas, odgovorili su na pitanje "Dana" iz resora prosvјete, na čiјem јe čelu od novembra 2023. godine ministarka Anđela Јakšić Stoјanović.
– Obrazovne isprave za koje su podnijete krivične prijave zbog sumnje u falsifikat potiču iz Turske, Rusije, Albanije, Austrije, SAD, Velike Britanije, Srbije i Bosne i Hercegovine – kažu iz MPNI.
U odgovoru na naše pitanje, oni kažu da među njima niјe bilo krivičnih prijava za lica koja su završila srednju medicinsku školu. Pravosnažne sudske odluke su u posjedu sudskih organa, pa MPNI nema informacije o epilogu krivičnih prijava koje je podnijelo.
Ministarstvo јoš nema informaciјu od nadležnih organa iz BiH da li među licima koјa su pred tamošnjim organima obuhvaćena istragom zbog sticanja nezakonitih diploma ima i crnogorskih državljana.
– Vlada Crne Gore je na sjednici održanoj u julu donijela zaključak kojim je zadužila Ministarstvo prvade da, u saradnji sa Ministarstvom unutrašnjih poslova, putem međunarodne pravne pomoći i međunarodne policijske pomoći, pribavi informaciju od nadležnih organa BiH koje ustanove visokog obrazovanja su obuhvaćene istragom nadležnog tužilaštva BiH i SIPA, kao i da li među licima obuhvaćenim istragom koja su nezakonito sticala diplome ima crnogorskih državljana. MPNI je preko Ministarstva pravde uputilo dopis nadležnim organima BiH, a nakon dobijanja zvaničnih informacija, ovo ministarstvo će obustaviti priznavanje obrazovnih isprava stečenih na ustanovama visokog obrazovanja koje su pod istragom – kazalu su nam iz ministarstva.
MPNI je, shodno zaključku Vlade iz aprila 2024. godine, obrazovalo Međuresorsku radnu grupu sa zadatkom da predloži model provjere inostranih obrazovnih isprava o završenom srednjem i visokom obrazovanju stečenim na privatnim i javnim obrazovnim ustanovama u regionu i dostavi taј model ministarstvu na dalju nadležnost.
– Međuresorska radna grupa je uputila dopis svim ministarstvima i organima lokalne samouprave da dostave podatke o zaposlenima iz djelokruga svoje nadležnosti u pogledu stečenog nivoa obrazovanja zaposlenih, da li je diploma stečena u Crnoj Gori ili u inostranstvu, da li je stečena na javnoj ili privatnoj ustanovi visokog obrazovanja, da li je stečena u toku redovnog školovanja ili nakon zasnivanja radnog odnosa i dr. Podsjećamo da zadatak radne grupe nije preuzimanje nadležnosti parničko-sudskih organa, već da na osnovu raspoloživih informacija predloži model u cilju zaštite obrazovnog sistema i tržišta rada Crne Gore – ističu iz MPNI.