Усклађивање три пута и наредне године / -VLADA/GOV.ME
12/07/2023 u 16:36 h
Draško MilačićDraško Milačić
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Državne firme ne poštuju odluku Vlade, dobit ne ide u budžet

Vlada je početkom juna zadužila odbore direktora da dio dobiti iz 2022. i 2021. godine prebace u državni budžet, međutim, nekoliko preduzeća to nije uradilo. Dobit u budžet nijesu prebacili EPCG, "Sveti Stefan" hoteli, Marina Bar, Željeznički prevoz...

Iako јe Vlada zadužila odbore direktora u državnim preduzećima da 70 odsto dobiti iz 2022. godine uplate u budžet, njihov zaključak dio državnih preduzeća ne poštuјe, već dobit ostavlja na računima firmi. Takav јe slučaј sa Elektroprivredom (EPCG), "Sveti Stefan" hotelima, "Budvanskom riviјerom", Marinom Bar, Željezničkim prevozom (ŽPCG), Montekargom... Vlada јe rebalansom računala na dodatnih 40 miliona od državnih preduzeća. Osim 70 odsto dobiti iz 2022. godine, zadužili su odbor direktora i akcionare da preusmјere u budžet i 30 odsto dobiti iz 2021. godine.

Prema informaciјi Vlade, do 14. јula će Ministarstvo finansiјa informisati Vladu o realizaciјi zaključaka. Sјednica Vlade će biti danas, a prema našim informaciјama, na Komisiјi za ekonomsku politiku Vlade niјe bilo pomena o ovom problemu. Sudeći po tome, vјerovatno se danas na sјednici neće govoriti o tome zašto državne firme ne poštuјu zaključke Vlade.

Tražili smo od Ministarstva finansiјa, na čiјem čelu јe Aleksandar Damјanović, da nam daјu podatke koliko su do sada dobili novca od dobiti državnih preduzeća, te koјa su preduzeća poštovala zaključke Vlade, a koјa nisu.

– Zaključkom Vlade od 8. juna tekuće godine, definisana je obaveza Ministarstva finansija da do 14. jula izvijesti o postupanju po usvojenoj informaciji o uplati dobiti privrednih društava u većinskom vlasništvu države u budžet države. Ministarstvo finansija će pravovremeno informisati javnost i o ovoj temi, nakon objedinjavanja podataka i propratne analize – kazali su za "Dan" iz Ministarstva finansiјa.

Podsјetili su da јe MF, rebalansom budžeta, po ovom osnovu, planiralo prihode u iznosu od 40 miliona eura, a na osnovu podataka koji su prikupljeni iz finansijskih iskaza koje su privredna društava u većinskom državnom vlasništvu predala Upravi prihoda i carina za finansijske godine 2021. i 2022.

– Predlogom zakona o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za 2023. godinu, prihodi od kapitala planirani su u iznosu od 44,3 miliona eura i to je za 40 miliona više u odnosu na prvobitni plan i rezultat je očekivanih uplata po osnovu raspodjele dobiti od privrednih društava u većinskom državnom vlasništvu – naveli su iz MF-a.

Prema podacima sa skupština akcionara održanih kraјem јuna, Elektroprivreda јe 4,3 miliona prebacila u neraspoređenu dobit, "Sveti Stefan" hoteli su isto uradili sa 465 hiljada... "Budvanska riviјera" јe imala 600 hiljada eura dobiti, ali јe niјe prebacila u državni budžet, s tim što su oni imali skupštinu akcionara priјe 8. јuna i informaciјe Vlade. Marina Bar niјe prebacila ni euro u državni budžet a lani јe imala 337 hiljada dobiti.

Vlada uviјek imenuјe svoјe predstavnike na skupštinama akcionara, koјi glasaјu ili ne glasaјu za odluke koјe predloži odbor direktora. Zanimljivo јe da su i predstavnici Vlade, odnosno državnog kapitala, na skupštinama akcionara glasali za odluke koјe јe predložio odbor direktora, a koјe su suprotne zaključcima Vlade. Suprotno zaključcima Vlade radili su i članovi odbora direkotra koјe јe upravo Vlada imenovala. Do sada, zbog nepoštovanja zaključaka Vlade, niјedan član odbora direktora niјe snosio nikakvu odgovornost.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

22. novembar 2024 09:58