Ranije danas Monstat je objavio podatke prema kojima su cijene proizvoda i usluga u avgustu bile 0,5 odsto veće u odnosu na jul, dok su u poređenju s prošlom godinom porasle čak 4,6 procenata. Nijesu iznenađeni ni građani ni ekonomisti, izvještava TVCG, prenosi portal RTCG.
Potrošačke cijene za osam mjeseci ove godine veće su 3.6 odsto u odnosu na isti period prošle. Samo tokom avgusta zabilježen je rast 0.5 odsto u odnosu na jul, a čak 4,6 procenta u poređenju s avgustom 2024. Podaci Monstata pokazuju da su tokom prethodnog mjeseca porasle cijene povrća, voća, mesa, mlijeka, jaja, ali i usluga stanovanja, kao i cijene u hotelima i restoranima, dok pad cijena bilježe odjeća, obuća, prevoz.
Za finansijske stručnjake, ovi podaci nijesu iznenađenje.
- Nije nam morao ništa Monstat da objašnjava jer smo to mogli i sami da vidimo, naročito tokom ljeta ko je bio na primorju mogao je da vidi drastičan rast cijena koji je u odnosu na prošlu godinu bio više nego vidljiv. Posebno zabrinjava podatak što prednjačimo i u EU, mislim da su Rumunija i Litvanija, možda i Finska, jedine zemlje s višim rastom cijena, dok su svi ostali na nižem nivou - istakao je ekonomski analitičar Stevan Gajević.
Da su cijene tokom ljeta drastično rasle, potvrđuju i građani. Kažu da svakog mjeseca moraju da kalkulišu kako da prežive.
Gajević smatra da postoje dva glavna razloga zbog čega su cijene ovoliko rasle.
- Jedan je uvozna inflacija, to je inflacija iz Evropske unije koja postoji htjeli mi ili ne, a onda i inflatorna očekivanja naših trgovaca koji to povećavaju 100 ili 150 odsto, a sve u nadi da će zaraditi ekstra profit. Smatram da bi ograničenje marži koje je vlada radila prošle godine trebalo da se nastavi i to u domenu čvršćih mjera po ugledu na Srbiju ili zemlje regiona - kazao je Gajević.
Marže bi, prema riječima Gajevića, trebalo striktno odrediti i to za veći broj proizvoda. Uz to, povećanje produktivnosti i domaćinski odnos svakog pojedinca, cijene bi se, smatra, koliko toliko mogle držati pod kontrolom.
