
Zakon o ostvarivanju prava na finansijsku podršku radnicima iz metalsko-rudarskog sektora odnosi se na firme koje su bile u većinskom državnom valsništvu, pojasnili su "Danu" iz Ministarstva ekonomskog razvoja (MER), a povodom zahtjeva za otpremnine grupe penzionisanih metalaca iz nikšićke Željezare "Toščelik". Iz resora ministra Jakova Milatovića su naveli da će otpremnine iz pomenutog sektora dobiti oni radnici kojima je prestao radni odnos uvođenjem stečaja u firmama gdje su bili zaposleni.
– Ovim zakonom se stvara osnov za namirenje onim radnicima rudarske i metalske industrije koji su nakon prestanka radnog odnosa usled stečaja privrednih društava u većinskom vlasništvu države bili primorani da pođu u prijevremenu penziju, a da pritom nisu imali pravo na dobijanje sredstava po osnovu socijalnih programa koje je sprovodila tadašnja vlada Crne Gore. Shodno prethodno rečenom, napominjemo da se zakon ne odnosi na privatna preduzeća, što u momentu odlaska pomenutih radnika Željezara jeste bila – naveli su iz MER-a.
Oni koji ispunjavaju uslove predviđene zakonom imaće pravo na finansijsku podršku u neoporezivom fiksnom iznosu od 12.000 eura. Iz ministarstva podsjećaju da se za sprovođenje ovog zakona izdvajaju posebna finansijska sredstava iz državnog budzeta i to u 2022. i 2023. godini u iznosu od 12 miliona eura.
– Smatramo da će se i ovim zakonskim rješenjem izaći u susret bivšim radnicima odnosno, u prvom redu našim građanima, na način da se ispravi nepravda učinjena prema određenoj kategoriji bivših radnika iz nekadašnjih državnih preduzeća. Nakon toga, MER će nastojati da i u narednom periodu nastavi da se bori za dostojanstvo, prava i socijalnu jednakost svakog bivšeg i sadašnjeg radnika – naglasili su iz MER-a.
Stavom ministarstva nijesu zadovoljni penzioneri "Toščelika" koji su prošle sedmice protestovali u Podgorici, a juče su imali sastanak sa predstavnicima Ministarstva ekonomskog razvoja. Penzioner Željko Perović kazao je da neće odustati od prava koje ih, kako tvrdi, sleduje.
– Za nekoliko dana iz ministarstva bi trebalo da nam odgovore da li su iznašli način da i nas uvrste u predviđeni program otpremnina, u kojem treba da budemo. Ukoliko negativno odgovore, mi ćemo se zbog očigledne diskriminacije obratiti stranim ambasadama, protestovaćemo sa našim porodicama, ali nećemo dozvoliti da nas izopšte. Iz ministarstva stalno govore da hoće pravdu za sve radnike, a šta smo mi bili svih prethodnih decenija – kategoričan je Perović.
Коментари (0)
Оставите свој коментар