Vladimir Joković i Juan Carlos Mendoza / - MPŠV/VLADA CRNE GORE
13/03/2024 u 08:35 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Potpisan finansijski sporazum između Crne Gore i IFAD vrijedan 10 miliona dolara bespovratne podrške

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković i direktor za životnu sredinu, klimu, rodnu i socijalnu inkluziju u Međunarodnom fondu za razvoj poljoprivrede (IFAD), Juan Carlos Mendoza, potpisali su danas u sjedištu IFAD-a u Rimu finansijski sporazum vrijedan 10 miliona američkih dolara bespovratnih sredstava za adaptaciju i povećanje otpornosti na klimatske promjene u sjevernim opštinama u Crnoj Gori.

Potpisivanje sporazuma predstavlja korak ka početku implementacije projekta „Adaptacija na klimatske promjene i povećanje otpornosti u crnogorskim planinskim područjima (GORA)“.

- Kroz ovaj projekat Crnoj Gori su odobrena sredstva koja će biti distribuirana kroz grant podršku za poljoprivredne prizvođače kao i investicije u razvoj ruralne infrastrukture, kroz ulaganja u konkretne aktivnosti koje će pomoći poljoprivrednim proizvođačima u adaptaciji na klimatske promjene. Podrška će biti posebno usmjerena na razvoj sjevernih opština, saopšteno je iz Ministarstva.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će realizovati ovaj projekat u partnerstvu sa IFAD-om kao i sa opštinama obuhvaćenim projektom i drugim relevantnim institucijama za sprovođenje procesa implementacije.

- Potpisivanje ovog sporazuma predstavlja nastavak izuzetno uspješne saradnje između Crne Gore i Međunarodnog fonda za poljoprivredni razvoj (IFAD). Sredstva koja su nam odobrena su od izuzetnog značaja za dalji razvoj naše poljoprivrede, a posebno za investicije u sjevernu regiju naše zemlje. Ova sredstva će nam omogućiti da kontinuirano radimo na stvaranju održivih uslova za naše poljoprivrednike i ruralno stanovništvo, naročito kroz smanjenje uticaja i jačanje otpornosti na klimatske promjene, čime doprinosimo stabilnosti i prosperitetu cijele zajednice. Ostajemo trajno posvećeni razvoju naše poljoprivrede, našeg sela, i naših vrijednih domaćina, istakao je ministar Joković.

IFAD UN je agencija sa sjedištem u Rimu čija je Crna Gora članica od 2015. godine.

U saradnji sa IFAD-om u Crnoj Gori je u prethodnom periodu uspješno sproveden Projekat stvaranja klastera i transformacije ruralnih područja (RCTP) kroz koji je Crnoj Gori odobreno i 2 miliona dolara (USD) grant podrške, koji je tokom implementacije proglašavan za najbolji od brojnih projekata koji IFAD sprovodi širom svijeta. Potpisivanjem finansijskog sporazuma nastaviće se saradnja sa IFAD-om kroz implementaciju novog projekta uz grant sredstva u iznosu od 10 miliona dolara (USD).

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (2)

This comment was minimized by the moderator on the site

Cetinje - zastidje Crne Gore,a ne prijestonica!

Валтер
This comment was minimized by the moderator on the site

Нико човјека не може обрукати, к'о он сам себе

Слободнљ
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
24. mart 2025 03:37