Privredna komora / - PRIVREDNA KOMORA
11/03/2025 u 15:21 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Privredna komora traži povlačenje amandmana o markiranju goriva

Privredna komora Crne Gore (PKCG) zatražila je od Vlade da iz skupštinske procedure povuče amandmane na Predlog zakona o energetici kojim se uvodi obaveza markiranja tečnih goriva naftnog porijekla i biogoriva, saopšteno je iz PKCG.

- Amandmani su donijeti u netransparentnoj proceduri i bez konsultovanja kompanija iz ove oblasti, a uvođenje markiranja goriva je neopravdano i bespotrebno, predstavlja biznis barijeru i teret za građane, koji će ozbiljno narušiti konkurentnost poslovanja privrede  -poručeno je sa hitne sjednice Grupacije distributera nafte i naftnih derivata održane juče u Privrednoj komori.

Kako je precizirano u saopštenju, privrednici su ocijenili nezabilježenim u praksi da se, nakon javne rasprave tokom koje su privrednici jedinstveno i jasno iskazali nepovoljan stav o markiranju, predlogu zakona amandmanski dodaje čitavo poglavlje sa novim nametima i to bez jasnog obrazloženja u njegovom tekstu. Posebno ukazuju na to da markiranje goriva nije obaveza koja proističe iz procesa pristupanja EU i nezabilježeno je u drugim državama, osim u Srbiji, dok u Hrvatskoj postoji samo marikiranje goriva za grijanje, poljoprivredu i pomorski saobraćaj iz razloga manjih akciza.

Partnerstvom Vlade i Privredne komore do održivog ekonomskog rasta i napretka

- Privrednici su jedinstveni u ocjeni da se uvođenjem obaveznog markiranja neće ostvariti ciljevi predlagača, odnosno Vlade, a to su sprečavanje nelegalnog uvoza, unapređenje kvaliteta goriva i oko pet miliona eura godišnjih prihoda za budžet. Predstavnici Grupacije pojašnjavaju da Crna Gora nema crno tržište goriva, te da u posljednjih gotovo deceniju nije zabilježen niti jedan slučaj nelegalnog uvoza goriva od strane licenciranih kompanija za taj posao. Gorivo se uglavnom uvozi iz država članica EU i ima sertifikovan kvalitet, a slično je i sa onim iz Albanije, pa izražavaju sumnju da će markiranje dovesti do poboljšanja kvaliteta goriva. Na kraju, prema određenim ekspertskim procjenama, za postizanje pet miliona eura budžetskih prihoda biće potrebne investicije u neophodnu infrastrukturu za markiranje goriva vrijedne dva puta više, što ukazuje na ekonomsku neopravdanost ovog novog nameta - saopšteno je iz PKCG.

Trošak vezan za markiranje goriva će se u krajnjem preliti na građane i privredu koja je već opterećena akcizama i drugim nametima, poručeno je na sjednici.

Tokom sjednice je ukazano i na još jedan novi izazov koji proizilazi iz Predloga zakona o energetici, a riječ je o obavezi registrovanja skladišta tečnih goriva. Privrednici smatraju da će to biti veliki problem za sva skladišta – ne samo za privatne kompanije, već i institucije koje će morati da usklade davno izgrađena skladišta i rezervoare (škole, vrtići i drugi) sa brojnim zahtjevima novog propisa.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
{"success":true,"message":null,"messages":null,"data":null,"logged_in":false}
28. april 2025 13:38