U pozdravnoj riječi, dr Mladen Perazić, direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet u PKCG, kazao je da interna revizija zauzima značajnu ulogu u ESG organizacionom konceptu, te da može pomoći organizacijama da implementiraju uspostavljene, kredibilne okvire interne kontrole u svojim ESG naporima.
– Traženje objektivnog uvjeravanja o svim procesima upravljanja rizikom u vezi sa ESG-om od strane kvalifikovane, nezavisne funkcije interne revizije sa odgovarajućim resursima trebalo bi da bude dio svake strategije ESG-a – poručio je on.
Predavač je bio Ivo Županović, sa dugogodišnjim iskustvom u ovoj oblasti, koji je zaposlen u Jugopetrolu AD već 25 godina. Takođe je redovni profesor iz oblasti finansijske analize, finansijskog menadžementa, upravljanja prihodima, upravljanja rizicima i kontrole i revizije na Univerzitetu Mediteran u Podgorici, Fakultetu za biznis i turizam i Fakultetu za saobraćaj, logistiku i komunikacije u Budvi. Pored navedenog prodekan je na Fakultetu za biznis i turizam i zamjenik predsjednika Upravnog odbora na Fakultetu za saobraćaj, logistiku i komunikacije u Budvi.
Tokom predavanja, profesor Županović se osvrnuo na ključne aspekte koje koncept održivosti (Environmental, Social, Governance – ESG) donosi u savremeno poslovanje, s posebnim naglaskom na ulogu interne revizije u tom procesu.
On je istakao da će koncept održivog biti osnov kontinuranog razvoja svih kompanija u budućnosti, te iako se često svodi i simplifikuje na zaštitu životne sredine, isti obuhvata i sociološko-etičke elemente, ali i adekvatnost korporativnog upravljanja.
– Stoga je neophodno da kompanije uspostave mjerljivost i proceduralnu predvidivost u navedenim sferama, kako bi se mogla na optimalan način primijeniti interna revizija.Pored toga, očito je da će u narednom periodu interni revizori morati da posjeduju detaljno znanje svih poslovnih procesa da bi opservirali navedenu oblast, i da svođenje interne revizije na blisku konekciju samo sa računovodstveno-finansijskom oblašću postaje prošlost – kazao je on.
Naglasio je da su rizici postali nezaobilazni za svako preduzeće, bez obzira na veličinu ili sektor, te da se preduzeća sve više suočavaju s pritiskom da prepoznaju i upravljaju rizicima koji proizlaze iz njihovog uticaja na životnu sredinu, društvo i način upravljanja.
– Kompanije će snositi troškove u nekom obliku koji se odnosi na ESG pitanja, jer okruženje nije beskonačan resurs koji se može koristiti bez posljedica. Ključno je da preduzeća u donošenju poslovnih odluka uzmu u obzir ove rizike – istakao je Županović.
Jedna od ključnih tema seminara bio je i koncept dvojne materijalnosti, koji podrazumijeva dvostruko sagledavanje ekonomskih aktivnosti kompanije, odnosno kako održivo poslovanje utiče na kompaniju i kako kompanija svojim djelovanjem utiče na ekološke, društvene i upravljačke aspekte.
– ESG izvještavanje nije samo pravna obaveza već i alat za strateško upravljanje rizicima i prilikama koje dolaze iz okruženja. Kroz kvalitetnu reviziju, kompanije ne samo da ispunjavaju zakonske obaveze, već i povećavaju svoju konkurentnost – kazao je on.
Na kraju, profesor Županović je naglasio važnost interne revizije u implementaciji ESG standarda, koja ne samo da prati usklađenost s propisima, već i pruža nezavisnu garanciju da su procesi i kontrole efikasni. Ona djeluje kao savjetodavni partner upravi, pomažući u identifikaciji slabosti i prilika za unapređenje održivosti poslovanja.
Seminar je završio pozivom na akciju svim učesnicima da prepoznaju značaj ESG faktora, ne samo kao regulatornog zahtjeva, već kao ključnog dijela strateškog upravljanja rizicima i održivim razvojem.
Uz sve veće zahtjeve za transparentnošću i odgovornošću prema društvu, kompanije koje pravovremeno implementiraju ESG standarde osiguraće dugoročnu održivost i konkurentnost na tržištu – zaključio je Županović.