Влада је доставила Скупштини предлог Царинског закона, чији је циљ поједностављење, модернизација и рационализација царинских процедура, као и обезбјеђивање веће правне сигурности, предвидљивости и једнообразности пословања, те комплетан прелазак на беспапирно пословање и потпуно електронско окружење и јачање статуса и погодности овлашћеног привредног субјекта. С обзиром да је циљ Црне Горе пуноправно чланство у ЕУ, због тога је и држава у обавези да уасагласи царинске прописе са прописима ЕУ. Основна рјешења из важећег царинског закона датирају још од 2003. године.
– Реформа црногорског царинског законодавства, као и процес усклађивања са релевантним прописима ЕУ започети су доношењем Царинског закона, чиjа су основна рjешења у примjени од 1. априла 2003. године. Овим законом се уређуjу царински поступак, права и обавезе лица коjа учествуjу у царинском поступку, као и права, обавезе и овлашћења царинског органа. Основна законска рjешења наjвећим диjелом су била усклађена са релевантним прописима ЕУ, као и правилима Свjетске трговинске организациjе (СТО) и Свjетске царинске организациjе (СЦО). Пуна имплементациjа Закона подразумиjева надоградњу или стварање електронских система коjи се уводе поступно – кроз транзиционе периоде, са роком имплементациjе до краjа 2025. године – наведено је у образложењу акта који би у Скупштини требало да представи министар финансија Милојко Спајић.
С обзиром, како су навели, на основно опредjељење Црне Горе да постане пуноправна чланица ЕУ, то jе обавеза усаглашавања националног законодавства, укључуjући и царинске прописе, са законодавством Европске униjе, jедна од наjзначаjниjих обавеза државних органа.
– Ова обавеза jе jош више изражена отварањем преговарачког Поглавља 29 – Царинска униjа и обавезама коjе смо преузели у погледу рокова за усклађивање са царинским законодавством ЕУ. Царински закон ЕУ дефинише правни оквир за царинска правила и поступке на царинском подручjу ЕУ и прилагођен jе условима у коjима се одвиjа модерна трговина. Његов циљ jе да олакша проток робе коjа транзитира, улази или излази из Униjе, како би се побољшала конкурентност европских предузећа и истовремено заштитили финансиjски и економски интереси Униjе и држава чланица, те сигурност и безбjедност потрошача. Такође, усмjерен jе ка даљем напредовању царина у беспапирно, интегрисано и потпуно електронско окружење. Наведени закон утврђуjе заjедничка правила и захтjеве за подацима за царинске декларациjе приjе доласка робе и приjе одласка робе, обавjештења, приjаве и одлуке – пише у појашњењу.
Суштинске новине предлога Царинског закона односе се на регистрациjу, и у том диjелу предвиђено jе да се привредни субjекти са сjедиштем, односно пребивалиштем у Црноj Гори региструjу код царинског органа надлежног за мjесто на коjем су основани. Лица коjа ниjесу привредни субjекти немаjу обавезу регистрациjе.