Пешић
13/01/2025 u 13:23 h
Vojka DamjanovićVojka Damjanović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Pešić za "Dan": Sudstvo tavori u močvari besplodnih diskusija

Predsjednik Udruženja sudija Crne Gore Miodrag Pešić kazao je u intervju za "Dan" da crnogorsko sudstvo tavori u močvari besplodnih diskusija, gdje se problemi iznose (a vrlo često i stvaraju), ali nijedno stvarno rješenje nikako da izađe na površinu.

Upitan kako komentariše sve češće optužbe na račun sudija da neki od njih sarađuju sa kriminalnim strukturama, Pešić podsjeća da je Udruženje na čijem se čelu nalazi ukazivalo na to da, ukoliko ima takvih, "put za individualizaciju odgovornosti sudija za (ne)postupanje je poznat" i da ukoliko postoje dokazi za tako nešto, da se isti uz prijavu dostave Specijalnom državnom tužilaštvu. U suprotnom, kako naglašava, takve tvrdnje samo dokazuju navode Udruženja da su motivi za kritike rada sudija sasvim drugačije prirode.

Zarade neadekvatne, posebno u osnovnim sudovima

Očekujete li da će u ovoj godini sudije dobiti bolje uslove za rad?

Važno je istaći da sudije rade u veoma lošim uslovima, da njihove zarade nijesu adekvatne poslovima koje obavljaju, naročito zarade sudija osnovnih sudova. Napominjem da Udruženje sudija neće dozvoliti da se i dalje urušava dostojanstvo sudijske funkcije. Podsjećam da je Udruženje na svojim organima, a nakon početnog odbijanja izvršne vlasti da počne rad na izradi posebnog zakona, donijelo mjere koje se tiču daljeg postupanja sudova, koje će se aktuelizovati ukoliko rad na posebnom zakonu ne bude išao planiranom dinamikom, odnosno ukoliko se bude ciljano odugovlačio.

Kako u ovom trenutku vidite crnogorsko pravosuđe?

Pozicioniranje sudske grane vlasti u sistemu trodiobe vlasti predstavlja pitanje koje izaziva veliku pažnju u svakoj državi, i to od raznih aktera društvenog života. Nema neke distinkcije ni kada je Crna Gora u pitanju, s tim što, za razliku od razvijenih demokratskih zemalja, taj proces kod nas nikako da dođe do nivoa koji bi garantovao status sudske grane vlasti i kao faktički ravnopravne sa druge dvije grane vlasti. Zato se i može reći da crnogorsko sudstvo tavori u močvari besplodnih diskusija, gdje se problemi iznose (a vrlo često i stvaraju), ali nijedno stvarno rješenje nikako da izađe na površinu. Zbog toga sam i u svojoj prijavi za kandidata za predsjednika Vrhovnog suda, ali i na intervjuu pred Opštom sjednicom Vrhovnog suda Crne Gore, istakao važnost postizanja nacionalnog konsensuza, koji ne bi bio deklarativne, nego suštinske prirode, oko toga da zaista želimo i radimo na stvaranju sudske grane vlasti i kao suštinski nezavisne grane vlasti.

Pešić za "Dan": Cilj nisu samo veće plate sudija nego i veće penzije

Očekujete li u ovoj godini bolji ekonomski položaj sudija i njihovu veću bezbjednost?

Očekivanja u vezi sa boljim ekonomskim položajem, većom sigurnošću i boljim uslovima rada sudija svakako zavise od daljih napora i inicijativa koje pokreće, između ostalih, i Udruženja sudija Crne Gore, koje, naročito u poslednje vrijeme, igra ključnu ulogu u borbi za nezavisnost sudske grane vlasti, očuvanje integriteta sudija i unapređenje njihovog materijalnog položaja i uslova rada, što i nije tako lako, imajući u vidu veoma loš imidž koje prati pravosuđe u Crnoj Gori dugi niz godina. Upravo kao rezultat borbe Udruženja sudija za izgradnju boljeg, nezavisnog, odgovornog, efikasnog i pravednijeg sistema, imamo formiranje radne grupe za izradu predloga zakona kojim bi se regulisala prava sudija i tužilaca iz rada i po osnovu rada. Naravno, kroz učešće u radu te radne grupe, Udruženje sudija će insistirati na regulisanju odnosa između sudske grane vlasti i druge dvije grane vlasti, koji će garantovati, kroz veću institucionalnu nezavisnost sudstva, sudski sistem otporan na sve spoljašnje uticaje, a istovremeno ga učiniti i odgovornim.

Nezavisnost, efikasnost i odgovornost su temelj pravednog društva

Bili ste kandidat za predsjednika Vrhovnog suda. Na tu funkciju izabrana je Valentina Pavličić. Smatrate li da će to pokrenuti neke promjene u smislu ažurnosti i odgovornosti sudija?

Veoma je važno da Vrhovni sud ima predsjednika, u ovom slučaju predsjednicu, s obzirom da v.d. stanje nikako nije dobro, ne samo za sud, nego i za bilo koji drugi organ. Činjenica da je nakon devet pokušaja izabran predsjednik Vrhovnog suda svakako se može posmatrati kao postizanje cilja, ali istovremeno ukazuje na značajne izazove u funkcionisanju sudskog sistema, zbog čega treba razmisliti o izmjeni, ili čak donošenju novog Zakona o Sudskom savjetu i sudijama, imajući u vidu da je situacija u kojoj se nalazimo sada djelimično uzrokovana i lošim zakonskim rješenjem koje datira od prije desetak godina. U svojstvu kandidata za predsjednika Vrhovnog suda, koji je svoj program predstavio pred Opštom sjednicom Vrhovnog suda Crne Gore, naveo sam da su nezavisnost sudske grane vlasti, efikasnost sudova i odgovornost sudstva kamen temeljac slobodnog i pravednog društva. I dalje smatram da su to osnovni principi koji mogu dovesti do uspostavljanja sudskog sistema koji će biti garancija zaštite ljudskih prava za sve one kojima je potrebna sudska zaštita. Udruženje sudija Crne Gore će istrajavati na realizaciji tih principa da bismo imali sudstvo po mjeri građana.

Kako komentarišete optužbe nekih političara o vezama pojedinih sudija sa kriminalnim strukturama?

Udruženje sudija Crne Gore je često i veoma jasno ukazivalo da su kritike rada sudija koje dolaze od građana opravdane i poželjne, ukoliko su konstruktivne, kada se temelje na činjenicama i imaju za cilj poboljšanje pravosudnog sistema. S druge strane, političari često kritikuju sudije kada smatraju da presude ne pogoduju njihovim interesima ili partijskim stavovima, pa se može čuti kako sudije nijesu dovoljno nepristrasne i da donose presude koje su politički motivisane. Takođe, bili smo svjedoci da kada se donese neka presuda, ili iznese stav o važnosti nezavisnosti sudske grane vlasti, koji se ne sviđaju učesnicima na političkoj sceni, ili imaju negativne posledice za njihove interese, političari nerijetko koriste priliku da kritikuju sudije, i to na ličnoj osnovi.

Takođe, Udruženje je ukazivalo da je, ukoliko ima sudija koje su povezane sa kriminalnim strukturama, poznat put za individualizaciju odgovornosti sudija za svoje (ne)postupanje, te ukoliko postoje dokazi koji potkrepljuju osnov sumnje da je neko od sudija izvršio neku radnju koja ima elemenat krivičnog djela, da se ti dokazi uz prijavu dostave Specijalnom državnom tužilaštvu. U suprotnom, takve tvrdnje samo dokazuju navode Udruženja da su motivi za kritike rada sudija sasvim drugačije prirode. Sve to, osim što ozbiljno ugrožava nezavisnost, integritet i efikasnost pravosudnog sistema, ugrožava i ostvarivanje pravde za sve građane, ali isto tako govori i o stepenu demokratskog razvoja našeg društva, zbog čega je neophodno raditi na podizanju svijesti kod svih građana o važnosti postojanja nezavisnog i nepristrasnog sudstva.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
13. januar 2025 13:23