Među tim predloženim svjedicima su i direktor Uprave policije Lazar Šćepanović, Goran Jokić i drugi službenici iz policije.
Podsjećamo, pred podgoričkim Višim sudom vodi se postupak protiv Harisa Kočana i Vanje Burde na osnovu optužnice za ubistvo Radovana Markovića. Postupak se vodi i zbog krivičnog djela teško ubistvo u pokušaju na štetu Nikole Drecuna i Igora Mašanovića.
Pravni zastupnik oštećene porodice je advokat Srđan Lješković. Suđenje se nastavlja sjutra.
Dokument sa predlozima porodice ubijenog Radovana Markovića o saslušanju svjedoka prenosimo integralno:
"1.Kapetanović Dragan policijski službenik odsjeka za obezbjeđenje objekata da se izjasni na okolnosti službene zabilješke koju je podnio dana 03.04.2024 KU 262/24 na njegova zapažanja razlike između svedoka svojih kolega Šćekić Miroslava i Gogić Dragane koji se nalaze na licu mjesta događaja a zapažanja su im kontradiktorna jer ovaj svedok ne zapaža i ne iznosi činjenice koje navode njegove kolege. Dokaz službena zabilješka KU262/24.
2. Vujanovic Vojislav vlasnik ugostiteljskog objekta kafe Meterizi na okolnosti da li je ugostiteljski objekat kojeg je on vlasnik bio otvoren dana 03.04.2024 u vrijeme dešavanja događaja kako to tvrde okrivljeni i svedok pripadnik unutrašnjih poslova a ovo je sve bitno zbog vremenskog prijavljivanja samog događaja i pomoći oštećenom na licu mjesta kao i razlike vremena momenta prijave događaja CB PG,OB Ct evidentirane prijave-poziv policije 03.04.2024 u 18:14h da se desio ovaj događaj a koja razlika je 40min, koja je bila dovoljna da je oštećenom Markovic Radovanu pružena adekvatna pomoć da bi isti preživeo ovaj događaj kako je u medicinskoj dokumentaciji navedeno da je Radovan preminuo od posledica gubitka krvi, kao i na okolnosti da li su pripadnici policije govorili neistinu pred VDT prilikom saslušanja i ako jesu koji su razlozi za to.
3. Da se saslušaju Jokic Goran i Šćepanović Lazar visoki funkcioneri MUP-a CG na sledeće okolnosti.
1.a. Jokic Goran što je dana 24.05.2024 u prostorijama MUP-a u prisustvu porodice oštećenog oca i sestra, punomoćnika porodice oštećenog i prisustva pripadnika policije Bašanović Zorana i Rakonjac Vladimira izjavio citiram,, Da ovdje nema zareza da je stavljena tačka vi nema sta da tražite više" sto je ponovio nekoliko puta a zatim govoreći dalje ukoliko u ovom djelu bude progovorio Haris Kocan biće uhapšeno 20 ljudi,a ovo sve na okolnosti sta je mislio pod tim na koga je mislio da će bit uhapšen i da li je neko iz sektora bezbednosti učestvovao u ubistvu Radovana Markovica, kao i to šta je mislio kada je rekao da porodica nema šta da traži više, da li je to bila tiha prijetnja da porodica ne traga ili postavlja suvišna pitanja ili možda nešto treće, to mora objasniti pred ovim sudom kada već nije pred tužilaštvom.
1.b..Lazar Šćepanović na okolnosti ko mu je i kada prenio neistinite informacije a koje je javno iznio u sve crnogorske medije da se oštećeni Radovan Markovic nalazio više dana u mjestu Meterizi pripremajuci likvidaciju suprotstavljanje kriminalne grupe, kao i iznošenje informacija da je ubistvo Markovića planirano na okolnosti odakle su potekle te informacije, zašto je zastalo sa otkrivanjem naručioca ovog krivično djela kako sam tvrdi u svojim medijskim nastupima i natpisima,, Da je ubistvo Markovica planirano".
Dalje na okolnosti koja su to njegova operativna saznanja a koja su prosledjena tužilaštvu a ne postoje niti se nalaze u spisima tužilištva niti suda. Ko mu je proslijedio informacije da bi zbunjivao i iznosio neistine koje su samo povećale bol porodice da je oštećeni Markovic boravio u napuštenom objektu u Meterize radi izvršenja krivičnog dela suprotstavljanje kriminalne grupe kad dokazi govore suprotno da je oštećeni 01.04.2024 god nalazio se u zgradi Višeg suda na zakazani glavni pretres kod sudije Ivana Perovića i svo vrijeme bio u prisustvu punomoćnika oštećene porodice koji je njega i njegovog brata zastupao u predmetu poslovne oznake K.Br 95/21, kao i na okolnosti da sada javno iznese kao što je iznosio i predhodno navedene činjenice da li je i ko iz sektora bezbjednosti umiješan u ubistvu Radovana Markovića.
Nadamo se da ako sud prihvati ovaj predlog da će gospodin Šćepanović koji sebe predstavlja časnim policijajcem a porodica oštećenog dijeli to mišljenje da će im pomoći da otkrije ime i prezime kolege koji je učestvovao u ubistvu njihovog sina i brata.
Najači dokaz o ovome što porodica oštećenog traži je kao dokaz Dokaz izveštaji naslovne strane dnevnih listova Dan, Press, Radio tv Niksic da su istiniti novinski naslovi koje je iznio Lazar Šćepanović je jedan detalj iz spisa predmeta a to je slika sportske obuće patika jer se na slici iz spisa predmeta vidi da niko nije nosio od okrivljenih već 3 lice koje nije pronađeno niti otkriveno., pitanje za Lazara šćepanovića zašto to nije istraženo do kraja i koga štite.
4. Da se sasluša Rastoder Damir iz Sutomora da li je dana 01.04.2024 god vidio da Markovic Radovan ulazi u auto BMW karavan crvene boje a ovo na okolnosti da se potvrdi ili negira iskaz dat pred ovim sudom oca oštećenog Veselina Markovica da li je njegov sin Radovan Markovic bio iskren sa njim kad mu je govorio sa kim je odlazio.
5. Saslušati policijskog službenika Cb pg Zecevic Perisu na okolnosti kada je primljen poziv da se desio ovaj događaj a sve na okolnosti da je ovaj svedok dana 03.04.2024 telefonskim pozivom rekao ocu oštećenog da je ovaj događaj prijavljen u 18:14h a u spise predmeta egzistira da je događaj prijavljen u 18:40h. Ovo sve bitno da se utvrdi kako zašto i zbog čega nije pružena pomoć oštećenom Markoviću.
16. Da se saslusa Alen Muratovic iz Virpazara na okolnosti dali je dana 03.04.2024 pozvao porodicu oštećenog istim saopštio da je prepoznao lice objavljeno u medijima koje pali vozilo I bježi sa lica mjesta a da se radi o licu Husovic Damiru iz Sutomora kako je to iznio otac oštećenog pred ovim sudom.
7. Porodica zahtijeva da forenzički centar utvrdi tačno vrijeme sat minut sekund kada je snimljen snimak koji egzistira u spisisma predmeta a ovo na okolnosti provere istinitosti izjave policijskih službenika kao i izjašnjenje obducenta da li je vrijeme oduzeto Radovanu Markovicu prilikom saslušanja od strane policije a ne pružanje medicinske pomoći koštalo danas da nije među živima kao i na pitanja:
1. Da je Radovanu Markovicu odmah pružena pomoć na način da je ekspendovan u bolnicu Danilo Prvi na Ct i da su pokušane da se saniraju povrede da li bio život Radovan danas bio živ među nama?
2. Da li je 25min iscrpljivog razgovora sa takvom povredom koju je zadobio Radovan Markovica i taj razgovor sa policijajcima koji su sa njim obavljali razgovor za njega bio naporan iscrpljujuci da li je taj razgovor sa tako teškom povredom duplo brže srce pumpalo krv i dovelo do smrti.
3. Da se porodici da odgovor da li obducent zna gdje je i kada preminuo Radovan konkretno pitanje da li je preminuo na licu mjesta, na putu ka bonici, ispred bonice ili u prostorijama cetinjske bolnice?
4. Da ova država da odgovor porodici oštećenog da li je to izgubljeno vrijeme koje su pol.sluzbenici Scekic Miroslav i Gogic Dragana obavljali razgovor sa tako povredjenim Radovanom istog koštalo zivota i zašto ga nijesu odmah transportovali u najbližu bolnicu da mu se pruži pomoć?
5. Da država da odgovor porodici oštećenog koja vrsta pomoći je trebala da mu bude pružena od ulaska u bolnicu i u auto do bolnice?
6. Da država da odgovor porodici oštećenog li je Radovanu Markovicu pružena bilo kakva medicinska pomoć pružena od pripadnika mupa, ako jeste koja a ako nije onda da odgovore zašto nijesu pružili pompć teško povrijeđenom licu?"
