Predsjednički izbori u Crnoj Gori su bili konkurentni, kandidati su mogli slobodno voditi kampanju i poštovane su osnovne slobode svih građana, ali potvrđivanje kandidata nije bilo inkluzivno a dugogodišnji nedostaci u zakonskom okviru i propisima o finansiranju kampanja su ostali neriješeni, navedeno je u današnjem saopštenju međunarodnih posmatrača, ocijenili su međunarodni posmatrači.
Zajednička posmatračka misija Kancelarije OEBS-a za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR), Parlamentarne skupštine Savjeta Evrope (PSSE) i Evropskog parlamenta (EP) utvrdila je da, iako pravni okvir čini odgovarajuću osnovu za demokratske izbore, brojne praznine i nejasnoće u oblastima od izbornog zakonodavstva do finansiranja kampanja podrivaju njegovu djelotvornost i ukazuju na potrebu za sveobuhvatnom reformom.
- Bilo je dobro vidjeti kako se ovi konkurentni izbori održavaju u mirnoj atmosferi, rekao je Tomaš Mesarič šef Misije za posmatranje izbora ODIHR-a.
Kako je dodao brinu brojne praznine i nejasnoće u zakonu.
- Ovo omogućava nadležnima da donose proizvoljne odluke i učesnicima da zaobilaze pravila. To su problemi koje je potrebno hitno riješiti, dodao je on.
Kako se navodi, izbori su održani u toku institucionalne krize i političkog ćorsokaka, što je dovelo do raspisivanja prijevremenih parlamentarnih izbora svega tri dana prije predsjedničkih izbora.
- Dok su organi za sprovođenje izbora efikasno upravljali pripremama i generalno ispoštovali zakonske rokove, većina članova Državne izborne komisije glasala je po političkim linijama o ključnim odlukama uključujući o podobnosti kandidata, umanjujući povjerenje javnosti. Nedostatak funkcionalnog Ustavnog suda uoči izbora ostavio je niz ključnih pitanja bez sudskog razmatranja. Šta god da bude ishod izbora, novoizabrani predsjednik će morati lojalno sarađivati sa Skupštinom kako bi se osiguralo glatko funkcionisanje državnih institucija,” izjavio je Džo O' Rejli, Šef delegacije PSSE.
Kako je istakao, donosioci političkih odluka moraju preduzeti niz reformi, počevši od izbornog zakona.
- Takođe je od vitalnog značaja da se osigura funkcionalnost Ustavnog suda, koji je nadležni organ za konačne izborne žalbe, dodao je on.
Posmatrali su ocijenili i da je zahtijevanjem informacija o državljanstvu i prebivalištu za neke potencijalne kandidate i odbijanje potvrđivanja kandidature na osnovu toga, izborna komisija je postupila diskriminatorski i prevazišla zakonske procedure.
Istovremeno, zakonu koji zahtijeva najmanje dvije godine stalnog boravka u Crnoj Gori prije dana izbora da bi bilo dozvoljeno glasanje nedostaju jasni kriterijumi, dok nedavne zakonske izmjene dozvoljavaju proizvoljne odluke koje bi mogle lišiti birače prava glasa.
- Dok je ton kampanje uoči izbora bio uglavnom neutralan, primijećen je zapaljivi govor, a bilo je i izolovanih incidenata nasilja i uznemiravanja, kao i zabrinutosti oko potencijalne upotrebe državnih resursa. Jedini ženski kandidat je pod policijskom zaštitom i dobijala je prijetnje preko društvenih mreža tokom kampanje. Sve u svemu, žene ostaju nedovoljno zastupljene u političkom životu. Iako je bilo nekih slučajeva nepravilnosti na biračkim mjestima i tajnost glasanja nije uvijek bila zaštićena, izborni dan je protekao mirno i procedure su u mnogome bile praćene, ocijenili su posmatači.
Šef delegacije EP Tonino Picula naveo je da je građanski duh crnogorskog društva je jasno isplivao tokom ovih izbora.
- Svugdje gdje smo posmatrali na dan izbora bili smo toplo dočekani, izjavio je on.
Picula je dodao i da su lica angažovana na biračkim mjestima su dobro upravljala procesom u sveopšte mirnoj atmosferi.
- Ovakav vid ponašanja je primjer koji pokazuje dalji put izabranim predstavnicima građana, dalje od podjela i ka zajedničkom razumijevanju bolje budućnosti za državu i za socioekonomsko dobro svih građana, dodaju oni.