Žena koja trpi verbalno nasilje / -DALL·E 2025-02-06 17.04.26
06/02/2025 u 17:12 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Odnos vrijeđanja i ponižavanja ustaljen u našem životu

Žene u javnom životu su najčešće na meti negativnih i uvredljivih komentara, smatra 59,1 odsto ispitanica i ispitanika u istraživanju na temu o spriječavanju govora mržnje, koje smo sproveli u okviru projekta ONA - u borbi protiv stereotipa, predrasuda i diskriminacije. Međutim, čitaoci kažu da "teške riječi" ne zaobilaze ni muškarace (37,6 odsto), a 3,2 odsto njih nema stav o ovom pitanju.

Istraživanje pokazuje da 60,4 odsto anketiranih smatra da se "povremeno reaguje protiv govora mržnje prema ženama u javnom životu, ali da to nije dovoljno". Ima i onih koji kažu da, ipak postoje jasne reakcije i sankcije (22 odsto), ali 17,6 odsto njih je mišljenja da svaka reakcija izostaje.

- Poblem je predubok, jer sa sa uvredljivim riječima suočavamo od nižih razreda osnovne škole, pa do kraja života – navodi učesnica istraživanja koja se predstavila kao Titograđanka. Ona dodaje da je "odnos vrijeđanja i ponižavanja ustaljen u našem životu", da se ni u porodici ne može iskorijeniti načinom vaspitavanja, ni obrazovanjem".

- Zapravo, nekada je od porodice i porodičnog života sve polazilo. U modernom, 21.vijeku, nijesam sigurna da li porodica može puno da uradi, a od ionako zapuštenog obrazovanja suvišno je bilo šta dobro očekivati. Društvene mreže i viralnost su naša stvarnost. Nijesam optimista. Sada je sve dopušteno. Bilo bi dobro makar da radimo na međusobnom poštovanju. Kroz porodicu, školu, medije svih vrsta - kaže Titograđanka.

Učesnice i učesnici istraživanja smatraju da se govor mržnje najviše širi na društvenim mrežama (77,7 odsto), ima ga i u medijima (20,5 odsto), ali i u svakodnevnoj komunikaciji…

- Potrebno je da prestane mizoginija, odnosno vrijeđanje i nasilje nad ženama u Crnoj Gori – istakao je Đorđe, iz Glavnog grada, odgovarajući na pitanja o ovoj važnoj temi.

"Jedna od ispitanica je prokomentarisala da je svjedočila mizoginom napadu određenog policijskog starješine, a da je sramota i da komentariše i podijeli sa nama sadržaj njegove izjave

Takođe, jedna od čitateljki je saopštila da su "žene sigurno izložene raznim uvredljivim komentarima", ali da smatra da ni muškarci nijesu pošteđeni, da su česti komentari i na račun fizičkog izgleda muškaraca, da se mogu čuti različite uvrede.

- Smatram da sve ukupno treba pooštriti mjere protiv govora mržnje, bez obzira o kome se radi, da li je u pitanju pol, izgled, nacionalnost, vjera, bilo šta da je u pitanju! Žene treba zaštiti od porodičnog i svakog drugog nasilja – ocijenila je ispitanica, a sličan su stav iznijele i još tri ispitanice..

-Mizandrija (prezir prema muškarcima, prim.aut.) u komentarima je znatno izraženija od mizoginije, ali je društvo nezainteresovano za zaštitu muškaraca koji su više izloženi napadima – zaključila je učesnica ispitivanja koja je starosti između 18 i 24 godine i koja je ocijenila da žene iz javnog života nijesu izloženije od muškaraca, a da na govor mržnje društvo ima jasnu reakciju i sankciju.

U istraživanju je učestvovalo 95 čitateljki i čitalaca, i to sedam je strarosti od 18 do 24 godine, petnaest osoba ima između 25 i 34 godine, dvadeset dve od 35 do 44, devetnaest njih je starosti između 45 do 54 godine, trinaest ih ima od 55 do 64 godine, a šesnaestoro je starije od 65 godina.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
30. mart 2025 15:33