Članovi radne grupe u ime Udruženja sudija biće sudija Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici Nenad Vujanović i predsjednik udruženja Miodrag Pešić, koji je i predsjednik Upravnog suda.
Rok za formiranje radne grupe je do Nove godine, dok je akcionim planom za sprovođenje reforme strategije pravosuđa 2024-2027. godine predviđeno da se predlog zakona utvrdi do 31. marta 2025. godine.
Sudija Miodrag Pešić za "Dan" je kazao da se već narednih dana očekuje formiranje radne grupe koja bi, tvrdi on, trebalo da bude sveobuhvatna i činili bi je predstavnici sudova, Sudskog savjeta, Vrhovnog suda, Udruženja sudija, Ministarstva pravde i Ministarstva socijalnog staranja, jer postoji intencija da se tim predlogom zakona regulišu i pitanja odlaska sudija i tužilaca u penziju, kao i visina njihove penzije.
– Budućim zakonom bi trebalo da se regulišu prava sudija iz rada i po osnovu rada, jer mi želimo najprije da garancijom tih prava privučemo kvalitetne mlade ljude. Kao što vidite, mladi ljudi su nezainteresovani za sudijski posao.Takođe, želimo da zadržimo kvalitetni kadar koji već imamo, ali i da kroz regulisanje uslova za odlazak u penziju i regulisanje iznosa te penzije nagradimo kvalitetne sudije koji su čitav svoj radni vijek proveli obavljajući tako odgovoran i zahtjevan posao, istakao je Pešić.
Pešić je kao dobar reper izdvojio hrvatski zakon kojim su, kako ističe, decidno pobrojana sva prava koja bi jedan sudija trebalo da ima s tim što bi bila jedna polazna osnova.
Crnogorske sudije su sredinom novembra najavile obustavu rada odnosno štrajk upozorenja zbog, kako su tada naveli, negativnog odnosa Vlade prema sudskoj grani vlasti.
Kako su iz Udruženja sudija naveli u saopštenju nakon što su sudije odustale od štrajka, bez obzira na početno postojanje razlika u pogledu pristupa ovom važnom pitanju, intenzivni pregovori i konstruktivan dijalog doveli su do pomaka.
– Radna grupa, koju će Ministarstvo pravde formirati do kraja godine, pristupiće izradi zakona koji bi trebalo da stvori uslove da se omogući bolja zaštita prava građana pred sudovima, ali i da se unaprijedi funkcionisanje samog sudskog sistema, zbog čega Udruženje sudija Crne Gore, za sada, odustaje od usvojenih mjera upozorenja. Ovaj korak je samo početak stvaranja uslova za izgradnju jednog efikasnog sudskog sistema, ali predstavlja i važnu poruku da je neophodan dijalog svih relevantnih faktora u društvu da daju doprinos konkretnim promjenama koje idu u korist svih građana Crne Gore i potvrdi pravne države u kojoj vladavina prava ima ključnu ulogu, saopšteno je tada iz udruženja.