
Podgoričanin Željko Bojić jedan je od stotinak korisnika srazmjernih penzija koji, iako ima rješenje o penziji koju je ostvario u Sloveniji, zasad neće dobijati razliku do minimalne penzije.
On nam je rekao da je mu je u Fondu penzijskog i invalidskog osiguranja saopšteno da, iako ima potvrđen status korisnika srazmjerne penzije i rješenje o penziji u Sloveniji, koju je ostvario na osnovu desetogodišnjeg radnog staža, zasad nema pravo na razliku do minimalnog iznosa penzije.
Razlog je što Bojić počinje da dobija penziju iz Slovenije tek za dva mjeseca, u maju, kada će navršiti 65 godina života.
– Kako sam obaviješten iz Fonda, u situaciji u kojoj sam ja nalazi se još stotinak korisnika srazmjernih penzija, koji žive od 20-30 eura. Čisto sumnjam da su Vlada i poslanici glasali za takav diskriminatorni zakon. Koliko je meni poznato, oni su se borili da takvi zakoni više ne vrijede, odnosno da zakon ne može za jedne da važi, a za druge ne. Zakon o penzionom i invalidskom osiguranju je prije svega socijalni zakon, čijom primjenom se pomaže najugroženijima – istakao je Bojić.
On će čekati penziju iz Slovenije dva mjeseca, ukoliko u toj zemlji ne izglasaju izmjenu zakona o penzijskom osiguranju i prag za odlazak u penziju povećaju sa 65 na 67 godina.
– Oni već rade na zakonu da podignu granicu na 67 godina, pa me to može zakačiti, pa da, umjesto za dva mjeseca, počnem da primam penziju za dvije godine. Ima ljudi kojima treba četiri godine da počnu da primaju penziju iz druge države i tako ostvare prava na razliku do minimalne penzije – objašnjava Bojić.
On kao krivca za takvu grešku u tumačenju zakona o PIO osiguranju vidi u nekom iz Fonda penzijskog i invalidskog osiguranja ko je ponudio izvršnoj vlasti takvo tumačenje.
– Ne mogu da prihvatim da jneko ko se borio protiv diskriminacije koju je nad penzionerima sprovodila vlast oborena 2020. godine ponovo pravi takvu grešku i donosi takav zakon. Nisu ih obavijestili da ima takva grupa penzionera koja je najugroženija. Mogu da garantujem da nijedan poslanik ne bi digao ruku za ovako diskriminatoran zakon da je znao kako se to može odraziti na najugroženiju grupu korisnika srazmjernih penzija – naglasio je Bojić.
On namjerava da pravdu za sebe i grupu najugroženijih korisnika srazmjernih penzija potraži na sudu.
– Tražim od pravnika koji su voljni da nas zastupaju da podnesemo žalbu Ustavnom sudu, da bi se provjerilo da li je ovakvo tumačenje izmjena zakona o PIO osiguranju pravilno i pravedno – istakao je naš sagovornik.
Коментари (0)
Оставите свој коментар