/ - FOTO: ŽANA BOJANIć
05/04/2023 u 16:39 h
Dan portalDan portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Advokatica Ivović: Odluka o rušenju je pravno nasilje, Đukanović će pokrenuti postupke

Milo Đukanović će iskoristiti sva raspoloživa pravnasredstva u upravnom postupku i upravnom sporu, a iniciraće i krivične i parnične postupke, kako bi zaštitio svoja prava, navodi ona

Advokatica Neda Ivović, punomoćnik Mila Đukanovića, obratila se javnosti "radi pravilnog, tačnog i potpunog informisanja u vezi sa objavama u medijima i na društvenim mrežama u pogledu navodnog postojanja osnova za rušenje objekata u svojini Mila Đukanovića, na području Katastarske opštine Kočani, Opština Nikšić"

Inspekcija naredila Milu Đukanoviću da sruši nelegalne objekte u Kočanima

image

FOTO: Skrinšot, dokument

- FOTO: SKRINšOT, DOKUMENT
image

FOTO: Skrinšot, dokument

- FOTO: SKRINšOT, DOKUMENT

Obraćanje prenosimo integralno:

"Dana 04.04.2023. godine smo, na osnovu medijskih, te objava na društvenim mrežama prvi put upoznati sa tim da je Ministarstvo ekologije, prostornog planiranja i urbanizma, dana 04.04.2023. godine, donijelo Rješenje, broj: UPI 12119-042/23-363/1 (u daljem tekstu:

Rješenje) kojim se vlasniku Milu Đukanoviću nalaže rušenje objekata koji se nalaze na zemljištu koje predstavlja porodično nasljeđe – đedovinu, đedovu kuću i objekte uz kuću, koja je inicijalno izgrađena prije više od jednog vijeka.

U materijalnopravnom smislu, Rješenje se temelji na netačnim, kontradiktornim i nepotpunim navodima, dok je u procesnopravnom smislu – konkretna odluka donijeta uz grubo kršenje osnovnih načela upravnog postupka. Stoga, Rješenje predstavlja eklatantan primjer pravnog nasilja, te je, očito, posljedica samovoljnog i arbitrernog postupanja, koje je motivisano isključivo namjerom da se direktno nanese šteta Milu Đukanoviću i porodici Đukanović.

Javnosti radi, informišemo medije, ali i resorno Ministarstvo, kao donosioca odluke, o

sljedećem:

- Na imanju – đedovini porodice Đukanović, objekti datiraju sa početka XX vijeka;

- Nekadašnje porodične objekte je renovirao Aco Đukanović, kao raniji vlasnik istih;

- U skladu sa članom 156 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, dana 13.06.2018. godine, nadležnom organu Opštine Nikšić

- Sekretarijatu za uređenje prostora i zaštitu životne sredine uredno su dostavljeni zahtjevi za legalizaciju objekata na porodičnom imanju. O podnijetim zahtjevima za legalizaciju Opština Nikšić – Služba Glavnog gradskog arhitekte izdala je Potvrdu, poslovne oznake: UP/Io broj 20-350- 467, od dana 07.08.2020. godine;

- Objekti se nalaze na Orto – foto snimku resornog Ministarstva, a što se potvrđuje javnim informacijama iz odgovora Ministarstva održivog razvoja i turizma, u kojem je istaknuto: “Nakon izvršenog uvida u službenu evidenciju, vertikalni i kosi Orto-foto snimak, dostupan na sajtu Ministarstva održivog razvoja i turizma (www.mrt.gov.me), utvrđeno je da se predmetni objekat nalazi na istom”;

- Sekretarijat za uređenje prostora i zaštitu životne sredine Opštine Nikšić je, dana 22.06.2018. godine, donio Rješenja o prekidu iniciranih postupaka legalizacije do donošenja Plana generalne regulacije Crne Gore;

- Shodno članu 157 stav 3 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata, obaveza Opštine Nikšić, konkretno - Sekretarijata za uređenje prostora i zaštitu životne sredine kao nadležnog organa lokalne uprave, je da u roku od 30 dana od dana prijema zahtjeva i dokumentacije za legalizaciju, donese rješenje o prekidu postupka i da o donijetom rješenju obavijesti nadležni inspekcijski organ radi prekida postupka za uklanjanje objekta;

- Članom 170 stav 1 Zakona o planiranju prostora i izgradnji objekata propisano je: “Bespravni objekat koji ne bude legalizovan u skladu sa ovim zakonom ukloniće se u skladu sa zakonom.”

- Kako je za konkretne objekte dostavljen zahtjev za legalizaciju, to je nesporno da nijesu ispunjeni uslovi za rušenje – uklanjanje istih. Ova norma je svima jasna i za istu, kako cijenimo, tumač nije potreban. Imajući u vidu sve navedeno, kao i činjenicu da je sporni upravni postupak sproveden za gotovo sedam dana, bez urednog obavještavanja i učešća vlasnika objekta, čija je adresa prebivališta dobro poznata, kao i adresa radnog mjesta, evidentno je da odluka Ministarstva kojom se nalaže rušenje objekata – predstavlja očigledno pravno nasilje, te bezobzirno ignorisanje relevantnih propisa, kao i egzaktnih i lako provjerljivih činjenica.

Bez upuštanja u dalju javnu polemiku i diskusiju, a imajući u vidu očiglednu lošu namjerupostupajućeg javnopravnog organa, Milo Đukanović će iskoristiti sva raspoloživa pravnasredstva u upravnom postupku i upravnom sporu, a iniciraće i krivične i parnične postupke, kako bi zaštitio svoja prava".

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (5)

This comment was minimized by the moderator on the site

Од дивног човека и песника, таква будалетина изашла, све је то резултат подела коју су направили смрдљиви комунисти за другог рата, међу српским народом. Налет их било, занавек.

M
This comment was minimized by the moderator on the site

Niko ti tatu pomenuti nece, sjedi jadna ne bila!!

Ojhaa
This comment was minimized by the moderator on the site

Kolika ološ treba da budeš,pa da siješ ovoliku patološku mržnju. Bagra komitska.

Starohercegovac
This comment was minimized by the moderator on the site

Nikako da se odmaknemo od '45

MisterNo
This comment was minimized by the moderator on the site

Mnogo mržnje u tako malom tekstu!

Bratoljublje
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
30. mart 2025 09:10