Jasmin Ć. / -FOTO: BOšNJAčKA STRANKA
02/03/2025 u 17:01 h
Bojana BožovićBojana Božović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Ćorović za "Dan": "Barometar 26" kohezioni faktor heterogene vlasti

Svi u vladajućoj većini su prihvatili "Barometar 26" kada je ponuđen od strane premijera Milojka Spajića i tada nije bilo disonantnih tonova, kazao je u izjavi za "Dan" poslanik Bošnjačke stranke (BS) Jasmin Ćorović.

– Mi smo podržali tu ideju, iako su se neka pitanja koja smo mi potencirali upravo zbog "Barometra" zatvorila na drugačiji način od naših očekivanja. Ali, to je cijena kompromisa – rekao je Ćorović.

Kako je istakao, pošto je "Barometar 26" počeo da se primjenjuje, onda ne može prihvatiti stav pojedinih stranaka vladajuće većine da tu platformu podržavaju onda kada im je potrebana, a odbacuju onda kada predstavlja smetnju za njihove određene interese.

– Svi u vladajućoj većini moraju se pridržavati "Barometra 26" jer je on kohezioni faktor ove veoma heterogene vlasti – poručio je naš sagovornik.

Premijer Spajić predstavio je krajem novembra prošle godine platformu "Barometar 26", koja afirmiše zajedničku obavezu ključnih parlamentarnih političkih aktera u Crnoj Gori da sarađuju u cilju uspješnog zaključivanja pregovora o pristupanju EU do kraja 2026. godine. U tom dokumentu se, između ostalog, navodi da se potpisnici obavezuju da će se fokusirati na državno jedinstvo i saradnju u oblasti EU integracija, ostavljajući polarizujuća pitanja, koja bi mogla ugroziti proces pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, posebnom mehanizmu rješavanja. Ta pitanja uključuju identitetske teme i druga pitanja koja mogu izazvati etničke ili vjerske tenzije, ili destabilizovati nacionalnu bezbjednost Crne Gore.

Pejović: Đukanović ne dozvoljava DPS-u da prihvati "Barometar 26"

Kada je predstavljena platforma, iz DPS-a su naveli da Spajić time nastoji prikriti antievropski karakter značajnog dijela vladajuće većine. Spajić je prije nekoliko dana opoziciji opet ponudio "Barometar 26".

Kada je u pitanju posredovanje Venecijanske komisije u cilju rješavanja krize u parlamentu, Ćorović je kazao da su iz BS-a pozdravili predlog evropske komesarke Marte Kos da se u rješavanje tog problema uključi VK.

Rezolucija o genocidu u Šahovićima nije došla na dnevni red

Platforma "Barometar 26" predstavljena je krajem novembra prošle godine, a 10. decembra Skupština Crne Gore trebalo je da se izjasni o predlogu Bošnjačke stranke (BS) da se dnevni red sjednice dopuni Predlogom rezolucije o genocidu u Šahovićima. Taj predlog nije usvojen. Poslanici su naveli više razloga za takvu odluku, a dominantno su se svodili na politička neslaganja, pravne interpretacije i zabrinutost zbog potencijalnih posljedica po društvenu koheziju.

Protivnici rezolucije istakli su da bi usvajanje tog predloga moglo izazvati dodatne podjele u već složenom multietničkom društvu Crne Gore. Neki poslanici su ocijenili da je predlog politički motivisan, dok su drugi argumentovali da u ovom trenutku fokus treba da bude na pomirenju i zajedničkoj budućnosti, a ne na donošenju deklaracija koje bi mogle otvoriti stare rane.

– Smatramo da je to izlaz iz nastale političke krize, a vjerujemo da je ovaj predlog prihvatljiv i vlasti i opoziciji. Potrebno je usaglasiti određena tehnička pitanja, pa pozivamo na dijalog vlasti i opozicije. Dijalog ne smije da ima alternativu – ističe Ćorović.

Naš sagovornik dodaje da sve razlike u shvatanjima, stavovima i stranačkim programima vidi kao normalno stanje u demokratskim društvima.

– Ali isto tako smatram da je Skupština mjesto gdje treba ukrštati argumente. U Skupštini je mjesto i vlasti i opoziciji, zato je i na jednima i na drugima odgovornost da uspostavimo normalno funkcionisanje sistema, što je preduslov našeg ubrzanog puta ka članstvu u EU, kao zajedničkog cilja i prioriteta nad prioritetima – zaključio je Ćorović.

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

06. decembar 2025 03:30