Dejan Đurović / -IVAN PETROVIC-IPE
14/02/2022 u 11:58 h
Ivona DrobnjakIvona Drobnjak
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Đurović: DF se sa Đukanovićem ne sastaje ni javno ni tajno

Čini mi se da je smjena Alekse Bečića više reakcija sujeta nego potreba, jer se pokazalo da je ovaj sastav parlamenta ostavio veliki pečat i demokratski iskorak u ovom kratkom periodu, kazao je poslanik Fronta

Trenutna politička situacija u Crnoj Gori je vrlo komplikovana. Odnosi unutar parlamentarne većine su znatno narušeni sa vrlo velikom neizvjesnošću po pitanju ishoda. Sve ono što je DF sugerisao mjesecima o odnosima u Vladi se obistinilo, kazao je u razgovoru za "Dan" Dejan Đurović, poslanik Nove srpske demokratije (NSD) i Demokratskog fronta (DF).

Kako je dodao,nešto što se naslućivalo a nije se htjelo priznati jeste da su unutar same vlade postojale dvije vlade.

– Jednu je predvodio bivši premijer Zdravko Krivokapić, a drugu bivši vicepremijer Dritan Abazović. Takvo stanje je bilo neodrživo. Takva vlada, bez unutrašnjeg povjerenja, bez želja za kompromisom, čiji su predstavnici uzurpirali izvršnu vlast, bila je odavno zrela za kompletnu promjenu. Neuspjeli pokušaj ekspertske vlade trebalo je zamijeniti političkom vladom pobjednika izbora – rekao je Đurović.

Protesti protiv prekrajanja izborne volje

Đurović je podsjetio da su prethodnih dana održani protesti protiv prekrajanja izborne volje.

– Na poslednjem protestu koji su organizovale Demokrate bili su i naši poslanici, članstvo i simpatizeri, koji su svojim prisustvom iskazali solidarnost i pružili podršku borbi protiv prekrajanja izborne volje. Ipak, "partijski protesti" su pitanje stranaka pojedinačno. Rezultate je moguće postići uz zajedničko djelovanje i jasno definisane ciljeve. DF ima veliko iskustvo i uspjeh u vaninstitucionalnoj borbi i niko ne treba da sumnja da ćemo ga upotrijebiti ako za to dođe vrijeme. Intenzivirali smo aktivnosti koje imaju za cilj blokadu Crne Gore, kao vaninstuticionalni model borbe protiv izdaje izborne volje – kazao je Đurović.

Ipak, kako je istakao, dok se god vodi dijalog unutar parlamentarne većine ne treba prejudicirati ishod pregovora i time unositi nepotreban pritisak.

Smatra i da je smjena predsjednika Skupštine Alekse Bečića bila krajnje nepotrebna.

– Čini mi se da je to bila više reakcija sujeta nego potreba, jer se pokazalo da je ovaj sastav parlamenta ostavio veliki pečat i demokratski iskorak u ovom kratkom periodu. Ipak, dobro je vratiti odnose na početak, sjesti za sto, pogledati se u oči i pokušati napraviti novi dogovor za dobrobit građana. Jedino što je prihvatljivo za DF je svako rješenje unutar okvira parlamentarne većine, što predstavlja i izbornu volju građana Crne Gore, uz učešće manjina – naglasio je naš sagovornik.

Glas naroda najbolje rješenje

Đurović naglašava da je glas naroda najbolje rješenje za svaku situaciju.

– Ako ne dođe do dogovora, u šta ne želim da vjerujem, jedino rješenje je tehnička vlada koja bi pripremila izbore i to bi bilo najpoštenije rješenje. Ta vlada bi morala da završi ono što vlada Zdravka Krivokapića nije. Nažalost, prethodna vlada nije sprovela zakonom obavezan popis, nije završila uređivanje biračkog spiska, nije izradila zakon o porijeklu imovine kao preduslov kojim bi se omogućio konačni raskid sa mračnim režimom Mila Đukanovića. Jedino tako možemo očekivati napredak u izbornom procesu – kazao je Đurović.

Dodao je da treba napraviti demokratsku atmosferu i uslove kako bi iskazana volja naroda bila autentična.

Đurović je ponovio da DF želi da se rješenje i dogovor pronađu u okviru parlamentarne većine.

– Sve drugo bilo bi u suprotnosti sa voljom građana koji su glasali protiv DPS-a. Dok god postoje šanse, želim da vjerujem da će parlamentarna većina uspjeti da sanira pokidane niti i odnose jer ne želi da ishritreni potezi bilo koga gurnu u krilo DPS-a. Sve ono što će se desiti narednih dana uticaće na budućnost Crne Gore, a ta budućnost je isključivo vezana za promjene koje su se desile 30.avgusta. Bojim se da bi bilo kakva saradnje sa DPS-om, onim istim koji je 30 godina vršio torturu nad građanima Crne Gore, pa makar i samo tražiti podršku od njih, vodila u radikalizaciju društvenih prilika u našoj zemlji – kazao je Đurović.

Podsjeća na najavu lidera DF da daju svoj doprinos stavom da ne žele da budu dio nove vlade, "ohrabrujući možda i druge lidere da učine isti iskorak".

Naglasio je da ih glasači obavezuju na političku mudrost i odlučnost.

– Naše apele za dogovor i naše maksimalne kompromise ne treba doživljavati kao slabost, već kao najbolju namjeru najjačeg političkog subjekta sa kojim su svi do sada, a tako će biti i ubuduće, jasno znali na čemu su. Ni javni, a kamoli tajni sastanci sa Đukanovićem ili Markovićem nisu bili dio naše politike, niti će ikada biti – poručio je Đurović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
07. april 2025 09:28