
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović saopštio je juče da će po povratku iz Brisela pozvati premijera Milojka Spajića na dijalog. Iz Spajićevog kabineta pozdravili su takvu inicijativu, navodeći da će joj premijer, kada bude i formalizovana, pristupiti sa posebnom pažnjom u namjeri da doprinese postizanju najšireg društvenog konsenzusa na putu ka cilju da 2028. naša zemlja postane 28. članica Evropske unije.
Građanski aktivista Dževdet Pepić ne vidi Milatovićev poziv kao nešto spektakularno. Mišljenja je da su i Milatović i Spajić konačno shvatili da prepucavanje i tjeranje inata nije dobro.
– Moramo da shvatimo da su i Milatović i Spajić sebe vidjeli kao lidere Pokreta Evropa sad, i to onog koji je doveo do "Evrope sad 1" i povećanja plata. Mislim da su i jedan i drugi pokušali da učvrste svoju dominaciju – rekao je Pepić u razgovoru za "Dan".
Po njegovom mišljenju, ovaj poziv na dijalog i Spajićev potvrdan odgovor naročito su dobri za građane Crne Gore, jer je kohabitacija između predsjednika države i premijera više nego potrebna.
– Međutim, moram da primijetim da ih je do ovoga dovelo to što su vidjeli da gube praktično na svim frontovima. Vrijeme je da ljudi koji se nalaze na čelnim funkcijama u državi shvate da oni nisu tu zbog sebe, već zbog građana, i da prepucavanja apsolutno ne donose ništa dobro – istakao je Pepić.
Kako je dodao, sukob između Milatovića i Spajića, do kojeg je, prema njegovom mišljenju, došlo najviše zbog inaćenja, doveo do toga da su i jedan i drugi počeli da traže grupacije i da iznutra potkopavaju Pokret Evropa sad. Očekuje da će ubrzo doći do susreta predsjednika države i premijera.
– I nadam se da će ta ruka pomirenja doprinijeti da se neke stvari stvarno regulišu. Onaj ko hoće stvarno da se bavi politikom u Crnoj Gori mora najviše da radi da pobijedi sebe, odnosno da se oslobodi ličnog inaćenja – naglasio je Pepić.
Milatović je u objavi na Tviteru naveo da je okupljanje građanskog i evropskog centra koji će diktirati tempo društvenih promjena do ulaska Crne Gore u EU ideja koja je veća od svakog pojedinca ili partije. On smatra da je u narednom periodu neophodno prevazići nesuglasice između snaga koje pripadaju građanskom centru i zajednički krenuti ka ostvarivanju najvažnijeg vanjskopolitičkog cilja – članstvu Crne Gore u EU do 2028. godine.
– To podrazumijeva zajednički dogovor oko ključnih principa državne politike, koji će se temeljiti na saradnji i sinhronizovanom djelovanju u narednom periodu, posebno između predsjednika države i predsjednika Vlade. To je prilika – ali i odgovornost – da ujedinimo snage kako bismo nastavili da mijenjamo Crnu Goru nabolje, približavajući je evropskim sistemima vrijednosti u svim segmentima daljeg razvoja – navodi se u objavi.
Član Predsjedništva Pokreta Evropa sad Vlade Bojović saopštio je da ta stranka podstiče i prihvata dijalog na svim nivoima kao osnovni mehanizam za rješavanje svih pitanja važnih za crnogorsko društvo.
On je u izjavi za portal "Dan" istakao da je pozitivna ocjena platforme Vlade Crne Gore "Barometar 26" od strane Evropskog ekonomskog i socijalnog odbora jasan signal Evropske unije.
– Vlada koju predvodi Pokret Evropa sad uspješno trasira nastavak EU puta. Nakon pozitivnog izvještaja o ispunjavanju privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, te ispunjavanja tehničkih i regulatornih uslova za pridruživanje SEPA, kao i izvjesnog zatvaranja četiri poglavlja do kraja godine, vrijeme je da se sve političke snage uključe u proces za koji postoji konsenzus. Dobro je što je i predsjednik prepoznao značaj principa koje je Vlada iznijela kao okvir budućih procesa. U tom smislu, podstičemo i prihvatamo dijalog na svim nivoima kao osnovni mehanizam za rješavanje svih pitanja važnih za crnogorsko društvo – rekao Bojović.