Peti plenarni sastanak na visokom nivou je u organizaciji GlobE mreže i Kancelarije Ujedinjenih nacija za pitanja droge i kriminala (UNODC) i održava se u Pekingu.
U obraćanju na ovoj antikorupcijskoj konferenciji Koprivica je naglasio da je korupcija negacija prava, pravde i jednakosti. Ona potkopava privredni rast i vjeru u demokratiju, ali je i veliki bezbjednosni problem. Utoliko je najvažniji zadatak pravnog sistema da kreira jake mehanizme za prevenciju i borbu protiv korupcije.
- Korupcija je sve više međunarodni i transnacionalni problem. Shodno tome, neophodna je na međunarodnom planu koordinisana kriminalizacija nacionalne i internacionalne korupcije. U skladu sa tim pravni okvir mora obuhvatiti sledeće stvari:
1) uvažavanje uloge međunarodnih institucija i tijela, implementacija njihovih standarda i preporuka,
2) izgradnja snažnih mehanizama za antikoruptivnu zaštitu međunarodnih investicionih kompanija, prije svega u smislu zaštite prinosa investitora od koruptivne eksproprijacije i eliminisanje podsticaja međunarodnim kompanijama da daju i primaju mito, i da se služe nelegalnim utucajem,
3) sprečavanje transakcija pomoću novca iz sakrivenih izvora i kontrola „poreskih rajeva",
4) saradnja i efikasna razmjena podataka između antikorupcijskih organa nacionalnih država u cilju otkrivanja korupcije i neprijavljenih prihoda i imovine,
5) ograničenja imuniteta za najviše nosioce javnih funkcija u vezi krivičnih djela korupcije,
6) adekvatne mjere i snažan okvir za finansijske istrage i oduzimanje imovine stečene korupcijom,
7) sigurnost i sloboda istraživača korupcije, prije svega medijskih poslenika - naveo je Koprivica.
Potpredsjednik je naglasio da je Crna Gora kandidat za članstvo u EU, i na tom putu je od svih zemalja kandidata najdalje odmakla. Zahvaljujući harmonizaciji pravosudnog, antikorupcijskog i medijskog zakonodavstva sa pravnom tekovinom EU, usvajanju Strategije za borbu protiv korupcije i mjerljivim učincima u procesuiranju visoke korupcije i organizovanog kriminala, a procesuirani su visoki državni, pravosudni i policijski zvaničnici, dobili smo pozitivan izvještaj o ispunjenju privremenih mjerila iz poglavlja 23 i 24 u pregovorima sa EU I napravili krupan pretposlednji korak ka punopravnom članstvu.
Na kraju je istakao da je borba protiv korupcije je jedan od osnovnih ciljeva državne politike u Crnoj Gori, te da naša država i vlada imaju snažnu volju za jačanje saradnje i borbu protiv korupcije na međunarodnom planu.
U toku konferencije potpredsjednik Koprivica je imao više sadržajnih i veoma konstruktivnih sastanaka u vezi pitanja saradnje antikorupcijskih organa i jačanja pravnog okvira, i to sa Džonom Brandolinom, direktorom Odsjeka za ugovorne poslove UNODOC, Ferenc Pal Birom, predsjednikom mađarske Agencije za integritet i sprečavanje korupcije, Slađanom Taševom, dekankom Međunarodne akademije za borbu protiv korupcije, kao i sa renomiranim ekspertom u oblasti antikorupcije Dragom Kosom.