
– Dok opozicija priželjkuje vanredne parlamentarne izbore – do kojih neće doći, PES sa koalicionim partnerima ima istorijsku većinu, a Vlada najveću podršku ikad. Izglasani su veoma važni zakoni koji ovu državu dovode do predvorja EU, otvaraju se mogućnosti da ekonomsko blagostanje postane naša stvarnost, što se već jednim dijelom i ostvaruje kroz programe "ES1" i "ES2" – kazala je Nedović za "Dan".
Ona podsjeća na izjave evropskih zvaničnika i njihove ocjene – koje nijedna vlada do sada nije imala – za naš evropski put i reformske procese.
– Imamo istorijski najbolji izvještaj EK o napretku otkad je Crna Gora počela pregovore s Evropskom unijom. Posebno ističem značaj da se u njemu prepoznaje posvećenost Crne Gore evropskim integracijama. Takođe, izvještaj odražava kontinuirani napredak Crne Gore ka članstvu u EU i potvrđuje posvećenost crnogorskih institucija evropskim standardima, posebno u oblastima vladavine prava, pravosuđa i borbe protiv korupcije. Spremni smo da nastavimo rad na ključnim reformama koje vode ka punopravnom članstvu jer je Crna Gora zadržala vodeću poziciju među zemljama kandidatima za evropsku integraciju – ističe poslanica PES-a.
Naglašava da su tri glavna cilja u mandatu ove vlade ulazak Crne Gore u EU do kraja 2028. godine, vladavina prava, odnosno borba protiv korupcije i kriminala, i povećanje standarda građana.
– U dijelu EU integracije ostvarili smo značajne rezultate dobijanjem IBAR-a, od čega se najveći broj aktivnosti odnosio na poglavlja 23 i 24. Do kraja godine očekujemo zatvaranje četiri poglavlja i da ćemo sve preporuke koje smo dobili u realnom vremenu i ispuniti. Preporuke Evropske komisije su neprocjenjive i pomoći će Crnoj Gori da još brže ispuni preostale kriterijume i ubrza reformske procese – smatra Nedović.
Upitana da li sve češći disonantni tonovi u Vladi mogu uticati na njenu stabilnost, odgovorila je da različita mišljenja ni na koji način ne mogu ugroziti stabilnost Vlade.
– Danas je to zahtjev da se srpski jezik uvede kao službeni u Crnoj Gori, sjutra će biti nešto drugo, i sve je to potpuno legitimno i sastavni dio demokratije. Ključno je da se do krajnje odluke može doći jedino konstruktivnim pristupom i širim društvenim konsenzusom, onda kada svi društveno-politički akteri podrže tu inicijativu. Ustav je eksplicitan u tom segmentu – potrebne su dvije trećine u parlamentu, tri petine od upisanih birača u biračkom spisku, a to znači da 325.000 građana mora podržati inicijativu. Građani moraju da znaju da izvršna vlast neće odstupiti od prioriteta koji se odnose na unapređenje životnog standarda, vladavinu prava i evropske integracije. Zbog takvih zacrtanih ciljeva, izvanrednih rezultata na putu ka EU i uspješne realizacije ekonomskog programa "ES2", Vlada i skupštinska većina nikad nisubile stabilnije – rekla je Nedović.
Ona ističe da Crna Gora nema vremena za gubljenje i prazan hod.
– Evropske integracije više nisu floskula, niti deklarativna orijentacija, već imamo konkretne benefite. Kao što su i evropski zvaničnici istakli, u narednom periodu u fokusu mora biti isključivo evropska agenda, a pitanja koja izazivaju podjele treba ostaviti po strani. Vlada je usvojila određene politike koje će nam kroz Plan rasta donijeti 383 miliona eura – 110 miliona bespovratnih sredstava i 283 miliona veoma povoljnih kredita. Zato je na nama velika odgovornost i zato je veoma značajno da svi politički akteri budu fokusirani na cilj da Crna Gora postane članica EU do 2028. godine – kaže poslanica PES-a.
Kako je dodala, dosadašnji rezultati su evidentni, od približavanja članstvu u EU kroz dobijanje pozitivnog izvještaja o ispunjenosti mjerila u pregovorima, zatvaranja više novih poglavlja za godinu nego za prethodnih 11 godina, preko realizacije popisa stanovništva čiji ishod nije osporila nijedna partija, do deblokade pravosuđa izborom sudija Ustavnog suda, VDT-a i članova Sudskog savjeta i usvajanja Strategije reforme pravosuđa 2024–2027, za jači i efikasniji pravosudni sistem.
– Počela je realizacija programa "ES2", mjesec ranije od zacrtanog plana. Mi smo država sa snažnim javnim finansijama, vraćeno je 490 miliona eura starih dugova, od čega 250 miliona iz tekućih prihoda, neto državni dug je 52 odsto BDP-a, imamo suficit u budžetu, veće prihode u odnosu na plan i na prethodnu godinu, unaprijeđen kreditni rejting države... To je naš put koji se nikako ne može zaustaviti – poručuje Nedović.