Skupština je tokom pandemije kovid-19, uz saglasnost svih parlamentarnih stranaka, privremeno izmijenila poslovnik kako bi omogućila djelimično održavanje sjednica na daljinu. Međutim, u trenutnoj situaciji, bez konsenzusa među parlamentarnim strankama, takve izmjene nisu moguće.
Skupština je tokom pandemije održavala elektronske sjednice kako bi osigurala kontinuitet rada i donošenje ključnih odluka. Na primjer, 12. decembra 2022. godine, održana je Četvrta sjednica Drugog redovnog (jesenjeg) zasjedanja, na kojoj su poslanici raspravljali o više tačaka dnevnog reda, uključujući ponovno odlučivanje o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o predsjedniku Crne Gore.
Takođe, 19. maja 2021. godine održana je 11. sjednica Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, na kojoj su razmatrani izvještaji o radu različitih agencija, uključujući i izvještaj Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost za 2019. godinu.
Ove sjednice su održavane putem video-konferencijskih platformi, omogućavajući poslanicima da učestvuju u radu iz svojih domova ili sa drugih sigurnih lokacija. Ovakav način rada bio je neophodan kako bi se ispoštovale mjere fizičke distance i očuvalo zdravlje poslanika i zaposlenih u Skupštini.
Trenutna situacija, u kojoj opozicija fizički sprečava održavanje sjednica, dovela je do razmatranja različitih opcija za prevazilaženje zastoja u radu parlamenta. Međutim, bez izmjena poslovnika i konsenzusa među parlamentarnim strankama, održavanje elektronskih sjednica trenutno nije moguće. Predsjednik Skupštine Andrija Mandić suočen je s izazovom kako omogućiti nesmetan rad plenuma. Jedna od mogućnosti je da od obezbjeđenja i policije zatraži da omoguće nesmetan rad plenuma, ali on zasad odbija tu opciju, s obzirom na to da je ranije i sam bio u sličnoj situaciji.
Stoga je neophodno pronaći rješenje koje će omogućiti nesmetan rad parlamenta uz poštovanje demokratskih principa i procedura. Dijalog između svih političkih aktera ključan je za prevazilaženje trenutne krize i nastavak rada na pitanjima od značaja za građane Crne Gore.
Opozicija, predvođena Demokratskom partijom socijalista (DPS), blokira rad Skupštine zbog, kako navode, zaštite ustavnog poretka i pravnog sistema zemlje. Predsjednik DPS-a Danijel Živković naveo je da je opozicija odlučna da zaustavi "pravno divljanje vlasti" i spriječi one koji, prema njegovim riječima, namjeravaju da ruše ustavni poredak Crne Gore.
Tokom sastanka s premijerom Milojkom Spajićem i šefom Delegacije EU u Crnoj Gori Johanom Satlerom, Živković je iznio zahtjeve opozicije koje treba ispuniti kako se okončala parlamentarna kriza. Među ključnim zahtjevima su poništenje neustavne odluke o penzionisanju sudije Ustavnog suda Dragane Đuranović i potpisivanje sporazuma kojim bi se garantovalo da neće biti izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja, kao ni izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu, bez opšteg političkog konsenzusa.
S druge strane, predsjednik Skupštine Andrija Mandić apeluje da se pronađe kompromis i da svi politički akteri donose zrele odluke. On je naglasio da je vrijeme za postizanje sporazuma koji će riješiti postojeće nesporazume i omogućiti nastavak rada na ključnim reformama u zemlji. Uvjeren je da će se iz trenutne situacije izaći s novim sporazumom koji će biti u interesu svih građana Crne Gore.
Trenutna politička situacija u Crnoj Gori zahtijeva dijalog i saradnju svih političkih aktera kako bi se prevazišla kriza i omogućio nesmetan rad institucija u interesu građana i daljeg napretka zemlje ka članstvu u Evropskoj uniji.