Opozicija sprečava održavanje sjednica parlamenta / foto: Srđan Boljević, Dan
23/01/2025 u 14:13 h
Mili PrelevićMili Prelević
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Nema elektronskih sjednica, do budžeta samo „uživo”

Poslovnik Skupštine Crne Gore ne predviđa mogućnost održavanja elektronskih sjednica, saopštilo je "Danu" više sagovornika koji poznaju način funkcionisanja parlamenta, naglašavajući da do toga može doći jedino uz izmjene poslovnika i konsenzus svih parlamentarnih stranaka.

Skupština je tokom pandemije kovid-19, uz saglasnost svih parlamentarnih stranaka, privremeno izmijenila poslovnik kako bi omogućila djelimično održavanje sjednica na daljinu. Međutim, u trenutnoj situaciji, bez konsenzusa među parlamentarnim strankama, takve izmjene nisu moguće.

Skupština je tokom pandemije održavala elektronske sjednice kako bi osigurala kontinuitet rada i donošenje ključnih odluka. Na primjer, 12. decembra 2022. godine, održana je Četvrta sjednica Drugog redovnog (jesenjeg) zasjedanja, na kojoj su poslanici raspravljali o više tačaka dnevnog reda, uključujući ponovno odlučivanje o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o predsjedniku Crne Gore.

Takođe, 19. maja 2021. godine održana je 11. sjednica Odbora za ekonomiju, finansije i budžet, na kojoj su razmatrani izvještaji o radu različitih agencija, uključujući i izvještaj Agencije za elektronske komunikacije i poštansku djelatnost za 2019. godinu.

Ove sjednice su održavane putem video-konferencijskih platformi, omogućavajući poslanicima da učestvuju u radu iz svojih domova ili sa drugih sigurnih lokacija. Ovakav način rada bio je neophodan kako bi se ispoštovale mjere fizičke distance i očuvalo zdravlje poslanika i zaposlenih u Skupštini.

Trenutna situacija, u kojoj opozicija fizički sprečava održavanje sjednica, dovela je do razmatranja različitih opcija za prevazilaženje zastoja u radu parlamenta. Međutim, bez izmjena poslovnika i konsenzusa među parlamentarnim strankama, održavanje elektronskih sjednica trenutno nije moguće. Predsjednik Skupštine Andrija Mandić suočen je s izazovom kako omogućiti nesmetan rad plenuma. Jedna od mogućnosti je da od obezbjeđenja i policije zatraži da omoguće nesmetan rad plenuma, ali on zasad odbija tu opciju, s obzirom na to da je ranije i sam bio u sličnoj situaciji.

Stoga je neophodno pronaći rješenje koje će omogućiti nesmetan rad parlamenta uz poštovanje demokratskih principa i procedura. Dijalog između svih političkih aktera ključan je za prevazilaženje trenutne krize i nastavak rada na pitanjima od značaja za građane Crne Gore.

Nikolić: Udar na sudsku granu vlasti

Iz opozicije poručuju da su spremni za institucionalnu i vaninstitucionalnu borbu za odbranu ustavnog poretka. Šef kluba poslanika DPS-a Andrija Nikolić optužio je premijera Milojka Spajića i predsjednika Skupštine Andriju Mandića za udar na sudsku granu vlasti i najavio odlučan odgovor opozicije u zaštiti ustavnosti.
U tom kontekstu, opozicija je najavila da će blokirati rad Skupštine sve dok njihovi zahtjevi ne budu ispunjeni, ističući da će ustavni poredak štititi po svaku cijenu. Takođe, kako su upozorili, ukoliko parlamentarna većina spriječi formiranje vlasti u Budvi, odgovor opozicije biće blokada svih lokalnih skupština i potpuna paraliza društveno-političkog života.

Opozicija, predvođena Demokratskom partijom socijalista (DPS), blokira rad Skupštine zbog, kako navode, zaštite ustavnog poretka i pravnog sistema zemlje. Predsjednik DPS-a Danijel Živković naveo je da je opozicija odlučna da zaustavi "pravno divljanje vlasti" i spriječi one koji, prema njegovim riječima, namjeravaju da ruše ustavni poredak Crne Gore.

Tokom sastanka s premijerom Milojkom Spajićem i šefom Delegacije EU u Crnoj Gori Johanom Satlerom, Živković je iznio zahtjeve opozicije koje treba ispuniti kako se okončala parlamentarna kriza. Među ključnim zahtjevima su poništenje neustavne odluke o penzionisanju sudije Ustavnog suda Dragane Đuranović i potpisivanje sporazuma kojim bi se garantovalo da neće biti izmjena Ustava u dijelu identitetskih pitanja, kao ni izmjena Zakona o crnogorskom državljanstvu, bez opšteg političkog konsenzusa.

Nema sastanka Mandića i opozicije u parlamentu

S druge strane, predsjednik Skupštine Andrija Mandić apeluje da se pronađe kompromis i da svi politički akteri donose zrele odluke. On je naglasio da je vrijeme za postizanje sporazuma koji će riješiti postojeće nesporazume i omogućiti nastavak rada na ključnim reformama u zemlji. Uvjeren je da će se iz trenutne situacije izaći s novim sporazumom koji će biti u interesu svih građana Crne Gore.

Trenutna politička situacija u Crnoj Gori zahtijeva dijalog i saradnju svih političkih aktera kako bi se prevazišla kriza i omogućio nesmetan rad institucija u interesu građana i daljeg napretka zemlje ka članstvu u Evropskoj uniji.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
23. januar 2025 14:13