opozicija  / - SRDJAN BOLJEVIC
05/05/2025 u 07:31 h
Iva StojadinovićIva Stojadinović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Opozicija: Funkcije važnije od manjkavosti sporazuma sa UAE

Opozicija ne gaji nadu da će parlamentarna većina čuti glas predsjednika države, stručne javnosti, civilnog sektora ili građana i sigurni su da će bez problema ponovo izglasati zakon kojim se potvrđuje sporazum sa Ujedinjenim Arapskim emiratima.

Interesi, očuvanje fotelja, te raspodjela funkcija po dubini, smatraju u Socijaldemokratama i Građanskom pokretu URA, biće preči od svih nedostataka dogovorene saradnje sa Emiratima na koje se ukazuje. 

image

Boško Laketić

-GP URA

Boško Laketić iz GP URA smatra da su poslanici većine u crnogorskom parlamentu samo izvršioci odluka koje donose njihovi lideri i da ne postoji mogućnost da se predomisle kada se opet budu izjašnjavali o sporazumu sa Emiratima.

– Parlamentarna većina predvođena Milojkom Spajićem i Andrijom Mandićem sve više podsjeća na režim DPS-a, gdje su u većini slučajeva poslanici samo puki izvršioci odluka koje se donose daleko od plenarne sale. Da je to tako vidjeli smo i prilikom glasanja o amandmanu na sporazum sa UAE Milana Kneževića, kada je predsjednik parlamenta, u maniru Ivana Brajovića, vratio amandman ponovo na glasanje kako bi poslanici vlasti preinačili prethodno donesenu odluku. Prema tome, ne očekujem ni ovoga puta da će većina poslanika vlasti promijeniti odluku i glasati u interesu građana i države Crne Gore, bez obzira na veliki broj kritika kako građana, tako i stručne javnosti, civilnog sektora i dijela opozicionih partija. Iako bih volio da se neki od poslanika vlasti sjete naše zajedničke višedecenijske borbe protiv ovakvih praksi za vrijeme vladavine DPS-a, vjerujem da će ponovo, kao i nebrojeno puta do sada, zbog nekih sitnih interesa i očuvanja fotelja, glasati za sporazum – kazao je Laketić za "Dan".

image

Boris Mugoša

-EVROPSKI SAVEZ

Njegovo mišljenje dijeli i potpredsjednik i poslanik SD Boris Mugoša. Kako je ocijenio, da su vladajuću većinu doticali argumenti koje su jasno iznosili NVO sektor, stučna javnost, državne agencija i opozicija, ne bi žurili sa glasanjem, već bi javnost dobila odgovore na brojna pitanja koja su im upućena. Ističe da predsjednik države Jakov Milatović u svom obrazloženju nepotpisivanja zakona kojim se potvrđuje sporazum o saradnji sa UAE u turizmu i razvoju nekretnina nije ponudio ništa što se već nije čulo i prije samog glasanja o tom aktu.

Fotelje lako "peglaju" sve nesporazume

Mugoša smatra da u vladajućoj većini, i pored svih problema, lako dolaze do dogovora, jer "sve njihove razlike lako peglaju funkcije po dubini, širini i visini.

– Ne vjerujem da će većina promijeniti mišljenje, iako su mnogi od njih svjesni očiglednih nedostataka navedenih sporazuma. Da su ih doticali jasni argumenti, ne bi izbjegavali odgovore na mnoga pitanja i onako u ponoć pritiskali zeleni taster za sporazume. Sve njihove ideološke, programske i druge razlike "opeglaju" funkcije po dubini, širini i visini. Što se tiče (ne)uvažavanja obrazloženja predsjednika države od strane većine, sve je moguće nakon koalicije u Podgorici, u kojoj su njegovi odbornici sa onima sa kojima su razmjenjivali najoštrije kritike u predizbornoj kampanji, od kojih su se mnoge odnosile i na samog predsjednika. U tu njihovu političku idilu, odnosno predstavu ne želim da se miješam, jer, kao što sam već nekoliko puta ocijenio, oni jedni druge zaslužuju – kazao je Mugoša za "Dan".

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
05. decembar 2025 15:04