FOTO. MEP / -FOTO: DJORDJE CMILJANIC
04/01/2025 u 14:44 h
Bojana BožovićBojana Božović
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Otvorena javna rasprava o izradi Programa pristupanja 2025–2026

Ministarstvo evropskih poslova, kojim rukovodi ministarka Maida Gorčević, u svojstvu koordinatora procesa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji, otvorilo je juče javnu raspravu o izradi Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2025–2026. Javna rasprava trajaće do 23. januara tekuće godine.

U okviru 33 poglavlja, u nacrtu Programa pristupanja nalazi se i nedavno blokirano poglavlje 31 – vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika, koje je otvoreno na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu 24. juna 2014.

Planovi i potrebe u vezi sa ovim poglavljem ogledaju se kroz strateški i zakonodavni okvir. U nacrtu se navodi da je kroz strateški okvir planirano da se u tekućoj godini donesu Strategija za suprotstavljanje hibridnim prijetnjama 2025–2028, sa pratećim Akcionim planom, i Akcioni plan za unapređenje nacionalnih kapaciteta za primjenu restriktivnih mjera za period 2025–2028.

Kroz zakonodavni okvir planirano je donošenje zakona o oružju, koji bi se primjenjivao već od 2026. godine.

– Vanjska, bezbjednosna i odbrambena politika temelje se na pravnim aktima, uključujući pravno obavezujuće međunarodne sporazume i politička dokumenta. Pravnu tekovinu sačinjavaju političke deklaracije, aktivnosti i sporazumi. Usklađenost Crne Gore sa odlukama Savjeta za vanjske poslove EU je kontinuirano 100 odsto. Poglavlje 31 obuhvata: politički dijalog sa EU, pitanja odnosa države kandidata sa EU i njenim institucijama, saradnju sa međunarodnim organizacijama, posebno sa UN, OEBS-om i SE, razvijen sistem kontrole naoružanja, EBOP, saradnju sa NATO-om i borbu protiv terorizma. Prioriteti vanjske politike Crne Gore vezani su, u prvom redu, za punopravno članstvo u EU i ispunjavanje obaveza koje proizilaze iz članstva u NATO-u. Poseban značaj se daje jačanju odnosa sa susjednim državama, čiji su temelji konstruktivan dijalog, razvoj povjerenja i široke regionalne saradnje. Politika dobrosusjedskih odnosa predstavlja jedan od vodećih spoljnopolitičkih ciljeva Crne Gore – naveli su iz MEP-a.

Osigurati transparentnost

Ministarstvo evropskih poslova pozvalo je sve zainteresovane da uzmu učešće u javnoj raspravi o izradi Programa pristupanja Crne Gore Evropskoj uniji 2025–2026.

– Ova javna rasprava ima za cilj da osigura transparentnost i omogući najširoj javnosti da se upozna sa sadržajem Programa, pruži povratne informacije i učestvuje u njegovoj pripremi – navodi se u saopštenju MEP-a.

Ministarstvo evropskih poslova kroz proces javne rasprave nastoji da unaprijedi komunikaciju sa zainteresovanim stranama, podstičući razmjenu mišljenja i predloga na nacrt Programa za period 2025–2026.

– Pozivamo sve da dostave svoje sugestije i komentare, posebno u vezi sa sadržajem dokumenta i dvogodišnjim planovima u dijelu usaglašavanja zakonodavstva, te priprema i donošenja strateških dokumenata – saopšteno je iz ovog resora.

Na njihovom sajtu dostupan je Nacrt programa pristupanja, kao i obrazac za primjedbe i sugestije.

– Napominjemo da će se rad na dokumentu nastaviti tokom čitavog trajanja javne rasprave, do konačnog usaglašavanja i usvajanja dokumenta u februaru 2025. godine – ističu iz MEP-a.

Napominju da je Crna Gora ispunila sve uslove za privremeno zatvaranje pregovaračkog poglavlja 31 raskinuviši bilateralni sporazum s SAD u vezi sa uslovima za izručivanje lica Međunarodnom krivično sudu u septembru 2024, što je bilo i završno mjerilo uvom pregovaračkom poglavlju.

– Crna Gora nastavlja svoju potpunu usklađenost sa odlukama i deklaracijama u oblasti zajedničke vanjske i bezbjednosne politike EU, kao i zajedničke vanjske i odbrambene politike EU – navode iz MEP-a

Programom pristupanja planirano je usklađivanje strateškog i zakonodavnog okvira Crne Gore sa pravnom tekovinom Unije koja je usvojena do 1. oktobra 2024, u okviru 33 pregovaračka poglavlja.

– Programski period je 2025–2026, s namjerom kreiranja plana za usaglašavanje sa pravnom tekovinom EU do kraja 2026, do kada je planirano zatvaranje svih pregovaračkih poglavlja. Takođe, Program pristupanja prati ciljeve i mjere definisane Reformskom agendom – saopšteno je iz MEP-a.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Izdvojeno

04. januar 2025 14:44