Međutim, ono što je nesporno utvrđivao Ustavni sud jeste da su, prema njegovim riječima, današnji činioci opozicije, a nekadašnji konstituenti vlasti više puta kršili najviši pravni akt Crne Gore.
- I to od usvajanja Zakona o lokalnoj samoupravi, koji je poslužio za neustavno produženje četvorogodišnjih mandata i cijepanja teritorija u glavnom gradu radi izbornog inženjeringa, preko neustavnog hapšenja poslanika, uvođenja poreza na sim kartice, električna brojila i kablovski priključak. Takođe, i one odluke koje su potekle od sadašnjih djelova opozicije, a Ustavni sud ih nije ocijenio neustavnim, kao što su treći mandat predsjednika države i treći mandat predsjednice Vrhovnog suda, izazivale su veliku pravnu nesigurnost, zabrinutost Evropske komisije i različita mišljenja u samom Ustavnom sudu - naveo je Pejović.
Prema negovom mišljenju, Ustav bi sada da brane oni koji su ga kršili i podrivali više puta.
- Međutim, kada tvrdnje opozicije o navodnom kršenju Ustava treba testirati pred Venecijanskom komisijom i to postaje neprihvatljivo. Opozicija čak najavljuje blokadu svih lokalnih parlamenata, a stvarni motiv je nezadovoljstvo što su voljom većine građana na državnom nivou i u brojnim opštinama u parlamentarnoj manjini, pa sada žele da kreiraju atmosferu opšteg institucionalnog i društvenog haosa i nesigurnosti, dok permanentno pozivaju druge na odgovornost - dodao je Pejović.
Očigledno da, smatra on, zbog nezadovoljstva i političke bezperspektivnosti, kolege iz opozicije ne biraju sredstva da podrivaju institucije.
- Opstruiraju usvajanje budžeta i usporavaju evropske integracije, što ima potencijal da u velikoj mjeri ugrozi ekonomski razvoj Crne Gore, ali i izvjesnost redovnih primanja svih građana Crne Gore. Nadamo se da će ipak preovladati razum kod kolega iz opozicije i ona programska evropska orijentacija, te da će umjesto neodrživog političkog djelovanja, ipak imati konstruktivniji pristup, kako bi svi zajedno dali pozitivan doprinos u interesu građana i države Crne Gore - poručio je Pejović.