
Ubrzanje svih obaveza koje proističu iz evropske integracije je apsolutni prioritet, a relevantni propisi su na sedmičnom nivou visoko na dnevnom redu Vlade, saopštila je glavna pregovaračica,Zorka Kordićna sjednici Vlade.
Vlada je, kako je saopšteno, na današnjoj sjednici usvojila dva izvještaja koji obuhvataju najvažnije aktivnosti iz procesa pristupanja Crne Gore u prvoj polovini godine. U pitanju su, Trideseti kvartalni izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa integracije Crne Gore u Evropsku uniju za period april – jun 2021, kao i Petnaesti polugodišnji izvještaj o ukupnim aktivnostima u okviru procesa integracije Crne Gore u Evropsku uniju za period januar – jun 2021.
Dokumentima je, kako se navodi, dat pregled realizovanih obaveza u kontekstu sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, predstavljen napredak Crne Gore u pregovaračkom procesu, s posebnim fokusom na pregovore u pregovaračkim poglavljima 23. i 24, kao i dat prikaz političkog dijaloga Crne Gore s Evropskom unijom.
-Kako je istakla glavna pregovaračica, tokom prve polovine 2021. godine, uspješno su realizovani pododobori za pravdu, slobodu i bezbjednost, za saobraćaj, životnu sredinu, energetiku i regionalni razvoj, za unutrašnje tržište i konkurenciju, kao sastanci Zajedničkog konsultativnog odbora Evropske unije i Crne Gore (ZKO), i Zajedničkog savjetodavnog odbora između Komiteta regiona EU i Crne Gore (ZSO), te sastanak Posebne radne grupe za reformu javne uprave (PAR),koji se održavaju u kontekstu sprovođenja Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju (SSP)- navodi se u saopštenju.
Glavna pregovaračica je istakla da kvartalni i polugodišnji izvještaji potvrđuju dobru saradnju Skupštine i Vlade u procesu evropske integracije, koja se temelji na Rezoluciji onačinu, kvalitetu i dinamici procesa integracija Crne Gore u Evropsku uniju iz 2013. godine.
-Navedene aktivnosti potvrđuju punu posvećenost Vlade i pregovaračke strukture ispunjavanju svih obaveza iz pregovaračkog procesa i zauzimanju ravnopravnog mjesta u porodici evropskih naroda- zaključila je Kordić.