Vlada u bojama crnogorske zastave / - VLADA
09/10/2025 u 16:58 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Tri minimalne zarade otpremnina za odlazak u penziju u javnom sektor

Vlada Crne Gore je, na danas održanoj 98. sjednici kojom je predsjedavao premijer Milojko Spajić, donijela Odluku o izmjeni Odluke o otpremnini zaposlenih u javnom sektoru.

- Na predlog Ministarstva finansija, a nakon obavljenih pregovora sa predstavnicima reprezentativnih sindikata, izmjenom je propisano da se zaposlenom prilikom odlaska u penziju isplaćuje otpremnina u visini od 3 minimalne zarade propisane za zaposlene na radnim mjestima sa VI i višim nivoom kvalifikacije obrazovanja - navode u saopštenju Vlade.

Usvojena je Informacija o neutrošenim sredstvima u Kapitalnom budžetu Uprave za saobraćaj za 2025. godinu sa predlogom za preusmjeravanje na druge kapitalne projekte. U Informaciji se navodi da je Uprava za saobraćaj informisala Ministarstvo finansija da, na osnovu sprovedenih analiza i utvrđenog plana dinamike potrošnje, zbog nepredviđenih okolnosti do kraja tekuće godine neće doći do potpune realizacije nekoliko kapitalnih projekata u iznosima planiranih Zakonom o izmjenama Zakona o budžetu Crne Gore za 2025. godinu, te su ostala neutrošena sredstva u ukupnom iznosu od 7.365.000, eura. Tim povodom Vlada je donijela zaključke kojima su neutrošena sredstva preusmjerena na druge kapitalne projekte.

- Vlada je donijela odluke o izmjenama odluka o privremenom oslobađanju od pribavljanja vize za državljane Republike Jermenije, Republike Uzbekistan i Arapske Republike Egipat. Shodno obavezama preuzetim Reformskom agendom 2024 – 2027 i završnim mjerilima pristupnog poglavlja 24, neophodno je do kraja sljedeće godine u potpunosti harmonizovati viznu politiku Crne Gore sa viznom politikom EU. U tom cilju, izmjenama koje su danas donijete se obustavlja primjena odluka o privremenom oslobađanju od pribavljanja viza za državljane navedenih zemalja, čime se šalje jasan signal čvrste opredjeljenosti Crne Gore ka punopravnom članstvu u EU - saopštili su.

Usvojena je Uredba o izmjenama Uredbe o viznom režimu. Izmjenama se sa liste zemalja za koje nije potrebna viza za ulazak u Crnu Goru uklanja Kuvajt, dok se na listu uvrštava Republika Nauru, čime će se učiniti dodatni iskorak ka harmonizaciji sa viznom politikom EU i Uredbom (EU) 2018/1806 Evropskog parlamenta i Savjeta o listi trećih zemalja čiji državljani moraju imati vizu pri prelasku spoljnih granica i onih čiji su državljani izuzeti od tog zahtjeva, na osnovu koje državljani ove zemlje mogu boraviti na teritoriji Unije bez viza do 90 dana. Dodatno, Uredba je izmijenjena i u članu 7, odnosno 12a, s ozbirom na to da su Republika Bugarska i Rumunija odlukom Savjeta 2024/210 od 30. decembra 2023. godine, postale punopravne članice Šengen zone, pa ih nije neophodno zasebno navoditi u Uredbi.

Vlada je donijela odluke o otvaranju ambasada Crne Gore u Republici Indiji, Japanu, Kraljevini Saudijskoj Arabiji, Državi Katar, Češkoj Republici, Slovačkoj Republici, kao i Kancelarije Ambasade Crne Gore u Kraljevini Belgiji sa sjedištem u Luksemburgu, Veliko Vojvodstvo Luksemburg.

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
01. decembar 2025 12:57