
Projekat rekonstrukcije predviđa ponovno spajanje ministarstava za rudarstvo i za energetiku u jedno ministarstvo i novi resor – Ministarstvo javnih radova. Čim je najavljena ta mogućnost, u Vladi su se (po)javili nezadovoljni. Istina, u ovom trenutku oni možda i ne mogu ugroziti stabilnost Vlade, ali su ti disonantni tonovi vrlo često vjesnik nečeg većeg.
Potpredsjednik Vlade i ministar ekonomskog razvoja Nik Đeljošaj najavio je nedavno da će Predsjedništvo Albanskog foruma do kraja februara odlučiti da li će taj politički savez ostati u vladi Milojka Spajića.
Kako je objasnio, razlog za to su posljednje odluke Vlade. Albanske partije su izrazile nezadovoljstvo zbog najavljenog tendera o zakupu plaža, tvrdeći da će time najviše biti pogođen Ulcinj. Lideri tih partija podržali su protest tri udruženja iz Ulcinja, iz kojih tvrde da je drastično uvećanje cijena privrednih lokacija i objekata za čak 300 odsto direktan atak koji ugrožava poslovanje zakupaca, povećava cijene turističkih usluga i prijeti da ugrozi turistički sektor Ulcinja i Crne Gore.
– Prošle nedjelje sam imao konsultacije sa predsjednicima ostale dvije partije koje čine Albanski forum, sa Ivanom Ivanajem i Ferhatom Dinošom. Dogovorili smo se da sjednica Predsjedništva Albanskog foruma bude do kraja mjeseca. Biće velikih odluka za Albanski forum i albanski narod, a jedna od tačaka dnevnog reda biće i preispitivanje učešća u Vladi – kazao je Đeljošaj.
Kako je istakao, svakodnevno je u komunikaciji i sa predsjednikom Demokratske unije Albanaca (DUA) Mehmetom Zenkom.
– Imamo dogovor da svaka odluka u vezi sa daljim političkim djelovanjem bude jedinstvena u ime dva subjekta, Albanskog foruma i DUA, u cilju ujedinjenja i jačanja albanskog faktora na političkoj sceni Crne Gore – naveo je Đeljošaj.
S druge strane, Milan Knežević, jedan od ključnih koalicionih partnera, uslovlja rekonstrukciju Vlade uvođenjem dvojnog državljanstva. On je istaknuo da će podrška koalicije zavisiti od mogućnosti da se omogući ovaj mehanizam, koji će, prema njegovim rečima, ojačati identitet naše države u regionu.
Analitičar Predrag Zečević ocijenio je u izjavi za "Dan" da aktuelna situacija sa najavljenom malom rekonstrukcijom Vlade Crne Gore, u kojoj pojedini koalicioni partneri postavljaju određene uslove, nije ništa neobično u političkom životu. On podsjeća da je premijer Milojko Spajić, iako raspolaže najvećom parlamentarnom podrškom u istoriji Crne Gore, dosad izlazio u susret zahtjevima koalicionih partnera u onoj mjeri u kojoj to ne ugrožava osnovne principe i ciljeve Vlade. Zečević smatra da identitetska krupna pitanja, poput dvojnog državljanstva, treba ostaviti za narednu godinu, kada se očekuje dobijanje datuma za priključenje Evropskoj uniji (2028. godine).
– Vlada sada ulazi u fazu kada joj je potrebna još šira i čvršća stabilnost, prije svega zbog procesa evropskih integracija, koji zahtijeva kontinuitet u sprovođenju reformi, ali i zbog privlačenja stranih investicija, naročito u strateškim infrastrukturnim projektima poput izgradnje auto-puta. Investitori traže političku stabilnost, jasne zakonske okvire i predvidivost poslovnog okruženja. Bilo kakva nestabilnost i dugotrajna politička previranja mogli bi usporiti te procese, što sigurno nije u interesu ni Vlade ni građana – kaže Zečević.
Kako je dodao, iako do sada najšira vladajuća koalicija u Crnoj Gori podrazumijeva razlike među partijskim stavovima, ključno je da te razlike ne utiču na svakodnevno funkcionisanje Vlade.
– Povećanje plata i penzija, zaustavljanje inflacije (među deset najnižih u Evropi), stabilizacija budžeta i nastavak infrastrukturnih projekata svjedoče o tome da Vlada odgovara na očekivanja građana na kvalitetan i odgovoran način. Ova rekonstrukcija, iako obilježena određenim uslovima, predstavlja korak ka modernizaciji Vlade i postizanju veće političke stabilnosti, neophodne za dalji napredak i evropske integracije Crne Gore – zaključuje Zečević.
Коментари (0)
Оставите свој коментар