Vještačka inteligencija / - FOTO: SHUTTERSTOCK
06/04/2024 u 21:51 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Majkrosoft: Kina će koristiti AI za ometanje izbora u SAD, Južnoj Koreji i Indiji

Kina će ove godine pokušati da poremeti izbore u SAD, Južnoj Koreji i Indiji sa sadržajem generisanim vještačkom inteligencijom nakon što je napravila probu sa predsjedničkim izborima na Tajvanu, upozorio je Majkrosoft, a piše Gardijan.

Američka tehnološka firma saopštila je, piše Gardijan, da očekuje da će sajber grupe koje podržava kineska država ciljati na izbore „visokog profila“ 2024. godine, uz učešće Sjeverne Koreje, navodi se u izvještaju tima za obavještajne službe kompanije, objavljenom u petak.

Majkrosoft je rekao da će Kina „u najmanju ruku“ kreirati i distribuirati sadržaje generisane vještačkom inteligencijom putem društvenih medija koji će „koristiti njihovim pozicijama na ovim izborima visokog profila“. Kompanija je dodala da je uticaj sadržaja napravljenog od vještačke inteligencije mali, ali su upozorili da bi se to moglo promijeniti, piše Gardijan.

Klinton: Dezinformacije koje generiše AI mogle bi da ugroze izbore 2024.

Majkrosoft je u izvještaju naveo da je Kina već pokušala dezinformacijsku kampanju generiranu vještačkom inteligencijom tokom predsjedničkih izbora na Tajvanu u januaru. Prema navodima kompanije, Gardijan prenosi da je ovo prvi put da su vidjeli državno tijelo kako koristi sadržaj napravljen vještačkom inteligencijom u pokušaju da utiče na strane izbore.

Grupa koju podržava Peking, nazvana Oluja 1376 (Storm 1376), bila je veoma aktivna tokom tajvanskih izbora. Njihovi pokušaji da utiču na izbore uključivali su postavljanje lažnog audio snimaka na Jutjub (YouTube) platformu, gdje se čuo Teri Gou (Terry Gou), a koji se povukao u novembru, kako podržava drugog kandidata. Majkrosoft tvrdi da je snimak „vjerovatno generisan vještačkom inteligencijom“. Jutjub je uklonio sadržaj prije nego što je došao do većeg broja korisnika.

Taktika korišćena u Iranu

Grupa koju podržava Peking pokrenula je niz mimova generisanih vještačkom inteligencijom o Vilijamu Laiju (William Lai), kandidatu za suverenitet kojem se Peking protivi, koji su izneli neosnovane tvrdnje protiv Laija optužujući ga za pronevjeru državnih fondova. Takođe je povećana upotreba televizijskih voditelja, generisanih vještačkom inteligencijom.

Ova taktika korišćena je i u Iranu, pri čemu je „voditelj“ iznosio neutemeljene tvrdnje o Laijevom privatnom životu, uključujući i rođenje vanbračne djece. Majkrosoft je rekao da su voditelji vijesti kreirani pomoću alata KepKat (CapCut), koji je razvila kineska kompanija BajtDens (BiteDance), vlasnik TikTok-a.

Majkrosoft je dodao da kineske grupe nastavljaju da organizuju kampanje uticaja u SAD. U njemu se navodi da glumci koje podržava Peking koriste naloge na društvenim mrežama da bi postavili „pitanja koja izazivaju podjele“.

- Ovo bi moglo biti prikupljanje obavještajnih podataka o ključnim glasačkim demografskim podacima uoči predsjedničkih izbora u SAD - navodi Majkrosoft u postu na blogu koji prati izvještaj.

Izvještaj je objavljen iste nedjelje kada je zvanični odbor za reviziju imenovan od Bijele kuće rekao da je „kaskada grešaka“ od strane Majkrosofta dozvolila kineskim sajber operaterima koje podržava država da provale u naloge e-pošte visokih američkih zvaničnika.

Prošlog mjeseca, vlade SAD i Velike Britanije optužile su hakere koje podržava Kina, piše Gardijan, da vode višegodišnju sajber kampanju usmjerenu na političare, novinare i kompanije, kao i britanske izbore.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
24. novembar 2024 19:07