Да су архитектонске баријере за особе са инвалидитетом непремостиве препреке, указано је и у оквиру пројекта "За равноправност ОСИ – За праведно друштво", који је реализовала НВО Корак промјене у партнерству са НВО Нови поредак. На одржаном округлом столу, на којем је учествовало 16 особа са инвалидитетом, евидентиране су потребе ОСИ у саобраћају, као и препреке са којима се суочавају. Извршено је и мапирање критичних тачака.
– Учесници округлог стола су изјавили да је потребна подршка и неопходност акција надлежних институција како би се унаприједила саобраћајна инфраструктура као предуслов за побољшање положаја ОСИ у несметаном кретању у контексту саобраћаја и уопште по питању безбједности у саобраћају. Евидентиране су многобројне препреке са којима се ОСИ суочавају у саобраћају. Све главне саобраћајнице, након реновирања центра града и подизања ивичњака предстваљају проблем за кретање и безбједност ОСИ – у име Удужења особа са инвалидитетом казала је Драгана Божовић и додала да аутобуска станица услед недостајуће адекватне инфраструктуре и несавјесности возача није безбједна за кретање ОСИ, док жељезничка станица и стајалишта на локалном нивоу немају приступну рампу или платформу како би ова лица могла адекватно да користе жељезнички саобраћај.
– Посебан проблем представљају семафори у градском подручју који угрожавају безбједност особама са физичким инвалидитетом. Сувише кратко вријеме зеленог свјетлосног сигнала за пјешаке, а истовремено из супротне стране раскрснице возачима омогућен саобраћај, што додатно угрожава безбједност свих пјешака, а посебно ОСИ. Ово се нарочито односи на семафор у ужем градском подручју (пјешачки прелаз од Коземтикса до Аутобуске станице) и из правца улице Живка Жижића према главној магистрали – казала је Божовић, која је била модераторка овог округлог стола.
Она је позвала све ОСИ да у наредних десет дана пошаљу конкретне предлоге везане за побољшање рјешења у саобраћају, мапиране проблеме, препреке и тачке на градском подручију које представљају проблем за њихово кретање.
– Сви евидентирани проблеми, препреке и предлози ОСИ биће у писаној форми прослијеђени Министарству екологије, просторног планирања и урбанизма, Министарству рада и социјалног старања, а на локалном нивоу надлежном секретаријату – саопштено је на округлом столу.
Пројекат је подржало Министарство капиталних инвестиција, а асистент на пројекту је проф. Радивоје Богавац.