Bilećko jezero / -Ž.Š.
14/06/2021 u 07:10 h
Biljana BrašnjoBiljana Brašnjo
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Čelnici Nikšića i Bileće saglasni: Neophodna nova raspodjela koncesione naknade od akumulacije Grančarevo

Za razliku od opština Trebinje i Bileća, Nikšić nikada nije dobijao naknadu za potopljenu teritoriju, a preliminarni proračuni govore da je dug po tom osnovu oko četiri miliona eura

Čelnici opština Nikšić i Bileća Marko Kovačević i Veselin Vujović saglasni su da je neophodno što prije sa nadležnim institucijama Republike Srpske uraditi novu raspodjelu koncesionih naknada po osnovu korišćenja Bilećkog jezera. Formiranjem akumulacije potopljeni su djelovi teritorija sadašnje dvije države, Crne Gore i Bosne i Hercegovine (BiH), odnosno Republike Srpske čije dvije opštine, Bileća i Trebinje, za razliku od Nikšića, dobijaju kakvu-takvu koncesionu nadoknadu.

– Iz razgovora sa predstavnicima naše Elektroprivrede saznao sam da su oni imali kontakte sa Elektroprivredom Srpske po pitanju koncesione naknade za Bilećko jezero, i da se se radi na tome da se to pitanje riješi na najbolji mogući način. Nikšić ne dobija ništa po tom pitanju, tako da sve što nam pripadne novom raspodjelom biće nova dobit za našu opštinu, kazao je Kovačević za "Dan".

Na rijeci Trebišnjici, koja je granična rijeka dvije države, izgrađena je hidroelektrana "Trebinje 1" koja je puštena u pogon 1968. godine kada je i formirana akumulacija Grnčarevo, odnosno Bilećko jezero čijih 18 odsto ukupne površine pripada Crnoj Gori. Uprkos tome, do danas, Nikšić nije dobijao naknadu, a prema podacima koje je "Dan" krajem prošle godine dobio iz Opštine, preliminarni proračuni govore da je dug po tom osnovu oko četiri miliona eura.

– Nećemo tražiti više od onoga što nam pripada, već onoliko koliko dobijaju i druge opštine. Uzdam se u novo rukovodstvo naše Elektroprivrede da će ta procjena biti kakva treba da bude, ali i u rukovodstvo Elektroprivrede Republike Srpske jer su u pitanju ljudi koji pripadaju istom narodu – istakao je Kovačević.

Bilo više inicijativa, ali uspjeh izostao

Iz Opštine Nikšić ranije su, odgovarajući na pitanja "Dana", pojašnjavali da je po pitanju naknada za Bilećko jezero od strane nadležnih iz Crne Gore pokretano više inicijativa. Nakon jednog od dogovora sa predstavnicima Hidroelektrane "Trebišnjica", iz Nikšića je 2013. godine institucijama u Crnoj Gori dostavljen predlog sporazuma na koji je Vlada dala saglasnost, s tim da dokument bude kao privremeno rješenje, do konačnog. Sporazum nije zaključen pa su 2014. vlade dvije države formirale ekspertsku komisiju koja se, uprkos insistiranjima sa crnogorske strane, nije sastajala. Slivno područje Bilećkog jezera sa teritorje Crne Gore iznosi oko 598 kvadratnih kilometara, što je skoro 45 odsto ukupnog sliva te akumulacije, a udio naše države u ukupnoj zapremnini jezera je oko 23,88 odsto.

I u Bileći je nedavno izabrana nova lokalna vlast koja se, kao i nikšićka, susrela sa nizom problema. Veselin Vujović u razgovoru za "Dan" ističe da iako dobijaju nadoknadu, sa iznosom nisu zadovoljni, s obzirom na to da je zbog akumulacije potopljeno oko 78 odsto teritorije te opštine. Kako je istakao, Trebinje je zbog jezera procentualno izgubilo manje svoje teritorije, a po proizvedenom kilovat času struje sa akumulacije dobija isti iznos naknade kao i Bileća.

– Najljepša teritorija opštine Bileća, a to je rijeka Trebišnjica, potopljena je i nestala pod Bilećkim jezerom. Nismo zadovoljni sa koncesionom naknadom koju dijelimo po pola sa Trebinjem. Raspodjela bi trebalo da bude ponovo rađena, tako da svi gradovi budu zastupljeni, normalno, procentualno teritoriji koja je potopljena, i da budu zadovoljeni – smatra Vujović.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog

Izdvojeno

31. mart 2025 07:09