
BSC Bar u sklopu projekta „Youth 4 Open Innovation”, koji ima za cilj da podstakne i promoviše otvorene inovacije kod mladih, tokom oktobra i novembra organizuje četiri besplatna treninga/radionice.
Prvi trening „Design thinking” će se održati u periodu od 4. do 8. oktobra od 9 do 14 časova, u BSC-u, a zbog ograničenja broja učesnika u sali usled epidemioloških mjera, postojaće i mogućnost online praćenja treninga. Cilj je upoznati mlade učesnike sa ovom metodom u rješavanju problema, podstaći ih na nove ideje, kreativne pristupe u razmišljanju i stvaranju, motivisati ih da mijenjaju perspektive u rješavanju izazova, te unaprijediti vještine komunikacije kod mladih za razmjenu ideja, pregovaranje i prezentovanje.
Trening će voditi Danka Ćetković, IANLP trenerica i edukatorka po design thinking metodi, koosnivač NLP Network-a, prve organizacije u Crnoj Gori koja pruža licencirane NLP edukacije i razne druge trening ili koučing programe za kompanije ili pojedince.
Drugi trening odnosi se na Kreiranje aplikacija za mobilne uređaje uz App Inventori održaće se od 11. do 15. oktobra od 9 do 14 časova u BSC-u, a određen broj učesnika će isti moći pratiti i online. Cilj je pokazati učesnicima prve korake do poznavanja programiranja kroz učenje programskog jezika App Inventor, upoznavanje različitih komponenti koje se koriste u kreiranju aplikacija za mobilne telefone, prepoznavanje različitih događaja i pisanje koda koji će se izvršiti u slučaju generisanja određenog događaja, te osposobljavanje za samostalno kreiranje jednostavnije aplikacije za mobilni uređaj.
Tokom treninga će učesnici naučiti i da prepoznaju kada, kako i zašto se mogu koristiti mobilne aplikacije, kao i kako da koriste App Inventor u pravljenju aplikacija za mobilne uređaje, a uz pomoć mentorke će napraviti osam aplikacija.
Mr Jasna Pejović koja će voditi ovaj trening je diplomirana matematičarka i programerka i magistrica menadzmenta Informacionih tehnologija. Posjeduje preko 15 godina iskustva na liderskim pozicijama u internacionalnom kompanijama „Deutsche Telekom” i „Triglav”, dugogodišnja je predavačica na UDG-u na Fakultetu Informacionih Tehnologija i VATEL-u.
Nakon prva dva navedena treninga, za novembar se planira organizovanje treninga tokom kojeg bi učesnici uz pomoć arduina naučili da naprave neki prototip, kao i trening „Razvoj biznis modela“ koji bi učesnike osposobio za oblikovanje svojih ideja u kontekstu razvoja biznisa i time pripremio za Hakaton koji će se kasnije tokom sprovođenja projekta organizovati.
Treninzi su namijenjeni mladima starosti od 15-30 godina. Učešće je besplatno. Rok za prijavu je 30. septembar, a način prijave je istaknut na sajtu www.bscbar.org i www.youth4openinnovation.org
BSC Bar sprovodi projekat „Youth 4 Open Innovation“ kao vodeći partner u saradnji sa Tehnološkim parkom Intera iz BiH i FUDŠ - Fakulteta za uporabne družbene študije iz Slovenije. Projekat je finansiran kroz Erasmus+ Program Evropske unije.
Otvorene inovacije podrazumijevaju korištenje spoljnih resursa u proces inovacija, odnosno uključivanje drugih preduzeća i pojedinaca u proces inovacija. Shodno navedenom, ideja projekta je podstaći mlade na proces otvorenih inovacija i uključiti ih kao spoljne resurse u proces inovacija preduzeća.
Do sada je u sklopu projekta razvijen program kurikuluma za otvorene inovacije koji je usklađen sa zahtjevima tržišta rada i vještinama koje zahtijeva poslovni sektor, što u krajnjem teži većem uspjehu u zapošljavanju mladih. Takođe je kreirana web stranica projekta https://youth4openinnovation.org/ koja promoviše aktivnosti i rezultate projekta.