
Privremena deponija Mislov do u Nikšiću ponovo je u plamenu i to od 11. maja uveče od kada se gust dim sa te lokacije proširio na gotovo cijeli grad. Posebno su ugrožena naselja Straševina i Kličevo koja su u blizini deponije, koja je inače od centra grada udaljena svega nekoliko kilometara.
Već 18 godina na Mislovom dolu, smještenom u brdu Budoš odlažu se sve vrste otpada, bez ikakvih pravila, prethodnog tretmana, a naročito ne shodno važećim zakonima i propisima koji se odnose na oblast upravljanja otpadom.
Novi požar ne može da ugasi ni kiša, a ni pripadnici nikšićke Službe zaštite i spasavanja koji su samo tokom srijede na deponiju odvezli više od 30 cisterni sa vodom. Kako građani u protekla dva dana konstantno u pomoć zovu novinare i krive vatrogasce za neugašeni požar na Mislovom dolu, juče se oglasio i njihov Sindikat iz kojeg ističu da su njihove ekipe danonoćno na terenu, ali da im je rad bezuspješan.
- Ekološki tempirana bomba -deponija Mislov do poslednjih par dana pokazuje svoje zube i prijeti da će se ostvariti naše "crne" slutnje na koje upozoravamo javnost već više od decenije. Deponiju Mislov do je, iz ugla naše struke, nemoguće ugasiti vodom kako to svi naši sugrađani misle.Struka čak daje preporuke da se voda kao sredstvo za gašenje i izbjegava jer dodatno može pospješiti razvoj opasnih gasova i proširenje požara - naglasio je Slavko Tadić predsjednik Strukovnog sidnikata vatrogasaca-spasilaca Nikšića.
Tadić, koji je inženjer zaštite od požara-specijalista, pojašnjava da je gašenje vodom uzaludan posao, te da Služba zaštite trenutno za požar na deponiji nema rješenje.
Problemi na Mislovom dolu, istakao je sekretar Pokreta URA u Nikšiću Mirko Pavićević, posledica su nemara bivše lokalne vlasti koja je radila "isključivo za svoj lični interes".
Deponija je gorjela i krajem prošle godine pa su Nikšićani gotovo nekoliko mjeseci udisali kancerogene materije nastale sagorijevanjem raznog otpada, pa i onog opasnog.
-Nakon oslobođenja tužilaštva Crne Gore, novi tužioci u slučaju odlaganja otpada na deponiji imaće mnogo posla. Odgovorni će morati da objasne kako to da je neko uspio da kupi zemlju deponije Mislov do, te kako i kome se uplaćuje do 15.000 eura mjesečno za odlaganje otpada. Nevjerovatna je činjenica da je iko ikada želio da kupi deponiju, a da nije imao dogovor sa Grbovićem, Simovićem, Đukanovićima. Pitanje je samo za koji zašto su to uradili - kazao je Pavićević ističući da će URA, koja je dio nove lokalne vlasti, raditi na izgradnji reciklažnog centra koji su najavili tokom kampanje.