
Iz Udruženja drvoprerađivača Plav tvrde da je godinama u Nacionalnom parku Prokletije na sceni ekološki genocid i da nadležni ne preduzimaju ništa da na pravi način zaštite ovaj prostor od negativnih uticaja. Sumnjaju da neko namjerno želi da potpuno devastira ovo područje i da tako, na štetu lokalnog stanovništva, nanese ogromnu štetu narodu ovoga kraja.
– U poslednje vrijeme se zbog negativnih uticaja i nebrige nadležnih sa pravom mogu čuti konstatacije da područje Prokletija ne predstavlja nacionalni, već genocidni park. Tim prije jer je tamo u potpunosti ugrožen prirodni ambijent po pitanju očuvanja šuma, voda i drugih vrijednosti – kazao je u ime Udruženja Nedžad Cecunjanin.
Izgradnja malih hidroelektrana u srcu Nacionalnog parka Prokletije 2016. godine je organizovani kriminal, na koji godinama niko nije reagovao, tvrde iz ovog udruženja i dodaju da se čak radi na tome da se sve to zaboravi.
– Da su tajkuni bivših državnih vlasti zaposijedali rijeke na sjeveru Crne Gore gdje god je to bilo moguće, nije nepoznato, ali da je to bilo izvodljivo čak i u srcu jednog od nacionalnih parkova, zvuči za rubriku "vjerovali ili ne". Teška mehanizacija je svojevremeno ušla u prostor nacionalnog parka i izgradnjom elektrana ostavila za sobom tragove kao da je pala atomska bomba. Zato još jednom tražimo, i opet ćemo tražiti ako je potrebno, da se preispita ko je i pod kojim okolnostima prije sedam godina dozvolio da se u Nacionalnom parku Prokletije u cijevi stave tri rijeke pitke vode i izgrade dvije male hidrocentrale – kažu u ovom udruženju.
Ističu da je posebno ugrožena šuma u Nacionalnom parku i da oštećena, porušena i oboljela stabala odaju užasavajuću sliku.
– Uporno ukazujemo da se na području Nacioanlnog parka Prokletije nalazi mnošto takozvanih izvala, kao i stabala koja su počela da se suše zbog bolesti koju izaziva parazit potkornjak ili sipac. Taj parazit koji uništava zdrava stabla iz dana u dan sve više "osvaja" tamošnje šume. Stručnjaci su upozorili da će se ako se ovako nastave, šume u nacionalnom parku potpuno uništiti. I oni su ukazali da se moraju uklanjati oboljela stabla, kako bi se spasila ona zdrava. Međutum, sem deklarativnog zalaganja, po ovom pitanju se nešta ne radi, zbog čega na svakom koraku imamo užasne primjere uništenih stabala – ističu iz Udruženja.
Naglašavaju da je zakon po tom pitanju jasan i precizan i da dozvoljava uklanjanje bolesnih stabala iz Nacionalnog parka.
– Mi smo zahtijevali da se hitno formira komisija za obilazak šuma na teritoriji nacionalnog parka, i da u toj komisiji bude i neko iz našeg udruženja. Tim prije, jer posao čišćenja šuma u nacionalnom parku mora se dodijeliti nekom sa područja opštine Plav i Gusinje, jer građanima ovih opština to pripada. U tome bi lokalno stanovništvo i same lokalne uprave imale određene benefite. Ali nadležni su se oglušili kada je i ovaj zahtjev u pitanju, što sve zajedno potvrđuje da od nacionalnog parka imamo više štete nego koristi – zaključili su iz pomenutog Udruženja.
Коментари (0)
Оставите свој коментар