
Direktorica hercegnovskog preduzeća Vodovod i kanalizacija Olivera Doklestić kaže da su dugovanja domaćinstava i privrede dosta velika i predstavljaju skrivenu rezervu sredstava iz kojih bi bilo moguće izvući novac za potrebna plaćanja, posebno električne energije. Doklestić naglašava da su na dan 26. jun 2022. godine ukupna dugovanja domaćinstava i privrede za neplaćene račune vodovoda i kanalizacije iznosila 666. 076 eura, od čega domaćinstva duguju 378.035, a privreda 288.040 eura.
- Sa dugovanjem između 50 i 100 eura je 2.340 domaćinstava koja duguju ukupno 180.412 eura, dok je onih sa dugom od preko 100 eura čak 992, čija vrijednost ukupnog duga iznosi 211.442 eura. Od ukupnog duga privrede u iznosu od 288.040 eura najveći dio nosi 50 najvećih dužnika u vrijednosti od 254.603, ili 88,39 odsto. Kada bi od ovih potraživanja uspjeli da naplatimo u ovoj godini 40 odsto ostvarili bi prihod od oko 260.000 eura - kazala je Doklestić i dodala da u ova dugovanja privrede nisu računali prethodna višegodišnja potraživanja po utuženjima velikih dužnika od 750.000 eura (među kojima je najveći HTP "Vekta Boka" sa 500.000 eura).
- Sumirajući ove vrijednosti dug po računima za utrošenu vodu i usluge kanalizacije prema našem prduzeću iznose skoro 1,5 miliona eura. Ako bi to naplatili, mogli bi mirno da plaćamo potrošnju električne energije za Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda i kolektor u narednih sedam godina. Ako bi od velikog dužnika, koji je zarobio hercegnovske hotele "Vektra Boka", izvukli makar 40 odsto tada bi prihodovali još 200.000 eura - kaže Doklestić.
Ona pojašnjava da u opštini Herceg Novi ima 22.300 domaćinstava, te da je prosječni račun za domaćintva 10 eura, za cijelu godinu, a u ljetnjem period 10,10 eura.
- Izmjenom cijena, mali potrošači će ostatri na istom godišnjem nivou plaćanja po fakturisanoj vodi, a veći potrošači-domaćinstva, imaće porast prosječnog računa sa 10 na 10,40 eura- kaže Doklestić.
Komentari (2)
Ostavite svoj komentar