
Iako su prošli svi rokovi oko izrade nacrta i predloga budžeta za narednu godinu u Opštini Pljevlja još uvijek nijesu ništa uradili da bi budžetski plan bio usvojen na vrijeme. Kako je za "Dan" pojasnila sekretarka Sekretarijata za finasije Biljane Vukanić sve čeka predsjednika Opštine Rajka Kovačevića koji je prethodnih dana bio van Pljevalja.
–Nemam šta da vam kažem, u ponedjeljak predsjednik dolazi i tada ćemo se dogovoriti šta i kako dalje - kazala je Vukanić uz objašnjenje da nacrt budžeta nije dostavljen ni Ministarstvu finansija na davanje mišljenja i saglasnosti.
Zakon o budžetu i finansijskoj odgovornosti ipak precizno određuje rokove u kojima je obavezna Vlada ali i lokalna administracija da dostavi nacrt i predlog budžeta na usvajanje. Prema zakonskim propisima, Sekretarijat za finasije nacrt budžeta dostavlja Ministarstvu finasija na davanje mišljenja do 1. novembra. Prije toga nacrt budžeta se stavlja na javnu raspravu, koja traje 30 dana. Kada se dobije saglasnost od Ministarstva finasija onda sledi izrada predloga budžeta. Član 33, Zakona o budžetu i finasijskoj odgovornosti kaže da se predlog budžeta lokalnoj Skupštini dostavlja na usvajanje do 1. decembra.
Lokalna uprava je u oktobru izvršila rebalans budžeta za ovu godinu, pa ostaje nejasno zbog čega tada nije pripreman i nacrt budžeta za narednu godinu. Odbornik Nove srpske demokratije, ekonomistu Vuk Zuković smatra da je akteulna lokalna vlast Demokratske partije socjalista nakon oktobarskog poraza na izborima "digla ruke od svih poslova".
-Nažalost DPS vlast ni ranije nije ništa radila valjano, a sada, nakon teškog poraza, u potpunosti je u rasulu. Oni ništa ne rade ali ne žele da predaju vlast koju su izgubili na izborima. Vode računa samo kako da opstruiraju rad nove vlasti i zbog toga nasilno borave na rukovodećim pozicijama u Opštini iako mogu ući i u zonu krivične odgovornosti - kaže Zuković za "Dan" i dodaje da je sasvim jasno da su svi rokovi probijeni i da je sada teško očekivati da će se budžet usvojiti do kraja godine.
Podsjećamo, na lokalnim izborima održanim 23. oktobra partije koje su dotad bile u opoziciji od 34 osvojile su 25 mandata. Sa druge strane DPS koja je na izbore izašala u koaliciji sa Bošnjačkom strankom i Socjaldemokratama osvojila je svega devet mandata i uputili su žalbu na izborni rezultat sa dva biraka mjesta. Kako Ustavni sud nije u mogućnosti da odlučuje o žalbama, jer nema kvorum, konačni izborni rezultati ne mogu da se objave. Fukcioneri DPS-a i njihovih koalicionih partnera u takvim okolnostima još uvijek vrše vlast u Pljevljima.
Komentari (0)
Ostavite svoj komentar