
Na optužbe iz Demokratske partije socijalista da Rudnik uglja sa novom upravom ide u propast, oštro su reagovali iz ove kompanije navodeći da će detaljno provjeriti kolika je bila stvarna dobit Rudnika u prošloj godini i da li je ležište uglja nezakonito raubovano.
– Prema informacijama kojima raspolažemo, situacija u Rudniku je prilično zabrinjavajuća. Poslije perioda intenzivnog oporavka koji je rezultirao rekordno ostvarenom dobiti od preko 13 miliona eura i rekordnom proizvodnjom otkrivke, čini se da je novi lanac odlučivanja na relaciji Vlada – Elektroprivreda – Rudnik uglja odlučio da svjesno, iz njima znanih razloga, ili nesvjesno iz neznanja, ovaj proizvodni gigant dovede u ozbiljan problem – saopštio je funkcioner DPS-a Arsenije Boljević.
Izvršni direktor Rudnika uglja Milan Lekić odgovara da su "brojne optužbe DPS-a na nivou trača, koji se širi kako bi se od odgovornosti zaštitili bivši čelnici kompanije".
– Najveći problem RUPV upravo leži u činjenici da su vrlo upitni rekordni proizvodni rezultati kompanije iz prethodnog perioda, osobito 2019. i 2020. godine, te na njima zasnovani finansijski iskazi i izvještaji o poslovanju. To je potpuno jasno saopštila i Skupština akcionara RUPV, koja je pomenuta dokumenta usvojila uslovno, odnosno uz obavezu da se uradi njihova revizija i kontrola. Prevedeno na jezik činjenica, znači da je rekordna dobit od 13 miliona eura iz prethodne godine i zvanično upitna, dok je podatak o rekordima u proizvodnji apsolutno u pitanju, jer u trci za rekordima nisu poštovana pravila struke, rudarski projekti za naznačeni period, a po svemu sudeći ni zakon – poručuje Lekić.
Boljević je iznio kritike i kada je u pitanju trenutna proizvodnja uglja. On akcenat stavlja na ispravnost i na agažovanost mehanizacije.
– Zabrinjava informacija da je nivo angažovanja radnika i mehanizacije u proizvodnji na istorijskom minimumu, da su od 17 velikih dampera često aktivna samo dva, što već dovodi do ozbiljne stagnacije u realizaciji otkrivke i što može dovesti do otežane isporuke uglja za potrebe Termoelektrane – navodi Boljević.
Lekić odgovara da bivša uprava nije na vrijeme odradila poslove nabavke.
– Prethodno rukovodstvo nije na vrijeme obezbijedilo rezervne dijelove kroz zahtjevni postupak javnih nabavki, što sadašnje, poštujući zakonske odredbe, ne može da ubrza. I u tom poslu radilo se kao i u slučaju nabavke dva "belaz" dampera nosivosti 136 tona: kupljeni su, ali na kredit, i biće otplaćivani narednih nekoliko godina, a iznos je oko tri miliona eura – pojašnjava Lekić.
Komentari (1)
Ostavite svoj komentar