Ovaj projekat, koji se realizuje u saradnji sa Opštinom Mojkovac, predstavlja primjer uspješne sinergije akademske zajednice i lokalne uprave.
- U petak, 6. decembra, grupa od 28 studenata pete godine Arhitektonskog fakulteta, predvođena dekanicom prof. dr Svetlanom Perović i saradnicama MSc arhitekture Žaklinom Nježić i Oliverom Radovanović, završila je prvu etapu mapiranja brownfield (napuštenih ili djelimično aktivnih) objekata u Mojkovcu u sklopu predmeta Parterna arhitektura. Tom prilikom mapirana su 23 objekta, čime su studenti dali značajan doprinos revitalizaciji ovih prostora. U narednom periodu slijedi druga etapa, koja će obuhvatiti preostale objekte na teritoriji Mojkovca- navodi se u saopštenju.
Praktičnom terenskom radu prethodio je trening u Mađarskoj, organizovan od strane Panon Business Network-a, partnera na projektu.
Trening se održao od 26. do 29. novembra u gradu Šarvaru, a Fakultet je predstavljala MSc Olivera Radovanović. Trening je okupio partnere iz 11 zemalja radi analize dosadašnjih rezultata i definisanja narednih koraka. Arhitektonski fakultet dao je značajan doprinos diskusijama o metodologiji i izazovima projekta.
- Uloga Fakulteta bila je ključna i u razvoju metodologije za terensko mapiranje. Prezentacija ove metodologije održana je 22. novembra na Arhitektonskom fakultetu, gdje su projekt menadžerka RurALL-a Biljana Radović Fuštić i saradnik MSc geoinformatičar Ivan Mijanović predstavili ključne aspekte projekta studentima i profesorkama. Ova saradnja između Fakulteta i Opštine Mojkovac ističe značaj održivih rješenja u revitalizaciji napuštenih objekata, uz aktivno učešće studenata u tom procesu- navodi se u saopštenju.
Projekat RurALL finansiran je iz sredstava Interreg Danube Programa i uključuje partnere iz 11 zemalja, među kojima je i Opština Mojkovac.