Ivo Županović / Prontscreen/gradska TV
06/04/2025 u 07:16 h
DAN portalDAN portal
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
Slušaj vijest
StoryEditor

Županović: Novim planom se dodatno komercijalizuje obala u Kotoru

Programom privremenih objekata u zoni morskog dobra za Opštinu Kotor za period 2024/28 (Program) planiran je značajno veći broj pristaništa, privezišta, privremenih objekata i kupališta nego što je to bio slučaj sa ranijim dokumentom iste namjene.

U vezi sa tim dokumentom MZ Dobrota I uputila je ranije dopis Javnom preduzeću za upravljanje morskim dobrom i organima lokalne javne uprave, u kom je, na obrazložen i programskim dokumentima potkrijepljen način, tražila očuvanje tradicionalne namjene obale i postojećih objekata, prije svega rivi, ponti i mandraća.

- Nakon ohrabrujućeg sastanka koji je tim povodom bio održan u opštini Kotor sa predstavnicima JP Morsko dobro prije godinu dana, stvari se, nažalost, nisu pomjerile sa mrtve tačke. Naprotiv - saopšteno je iz MZ Dobrota.

Novim Programom predviđena je brutalna komercijalizacija kotorske obale koja doslovno otima javni prostor od njenih građanki i građana, prostor koji su generacije ovdašnjeg stanovništva gradile, kultivisale i koristile stoljećima. Kreće se ”od nule”.

- Na osnovu navoda iz mjesne zajednice Dobrota 1, a i samim uvidom u navedeni Plan privremenih objekata, vidimo da će se obalni sadržaji u ogromnom obimu komercijalizovati. Ovdje izgleda se zaboravlja da je ključna kompnenta turističkog proizvoda Kotora prirodna i kulturno-istorijska atraktivnost, što bi navedenom komercijalizacijom bilo u potpunom neskladu -  kaže Ivo Županović, redovni profesor ekonomije i turizma.

Flagrantno se ignoriše, smatraju u MZ DObrot I, ne samo materijalno i nematerijalno nasljeđe ovog prostora, već i egzistencijalni interesi i potrebe lokalnog stanovništva i prioriteti koji bi oni morali imati u odnosu na ostale ponuđače na tenderu.

- Obalni pojas u okolini kulturno-istorijskih objekata u Dobroti koja su zaštićeno kulturno dobro ni u kom slučaju ne može biti podložan komercijalizaciji, jer se time narušava njihov autentični ambijent - kaže Županović.

Morsko dobro raspisalo tender za plaže u Kotoru i Tivtu

Ugrožavajuće je i ponižavajuće za građanke i građane Boke da moraju pod istim uslovima kao i bilo ko drugi zakupljivati pontu koju su njihovi đedovi gradili, a oni obnavljali i o njima brinuli cijelog svog života, jasni su u MZ.

-  Nedopustivo je da se dalje ruinira položaj lokalnog stanovništva, koje je već izmoreno svakodnevnim saobraćajnim gužvama i ogromnom pritiskom na infrastrukturu, dominantno u Dobroti i Starom gradu. Kažem dalje, jer se i sada u znatnom broju slučajeva navedene ponte (čiji status nije jasno definisan legislativom) i privezišta, koriste kao proširena ponuda izdavaoca privatnog smještaja na donjem putu u Dobroti (ovdje izuzimam one koji imaju iste uknjižene na svoje ime), gdje je domaćem stanovništvu nemoguće prići moru od mobilijara, parkiranih automobila na pontama, itd., iako im je Zakonom o morskom dobru i podzakonskim aktima to zagarantovano. Da ne pričam u vizuelnom smislu na šta bi to ličilo. Ovakvi potezi najbolje govore u prilog tezi da upravljanje obalnim područjem treba vratiti lokalnim samoupravama, jer najobjektivnije mogu sagledati neophodan balans izmedju ekonomske komponente, ekološke zaštite i potreba lokalne zajednice - smatra Županović.

Problemi novoga Programa samo su uvećani i produbljeni na povremeno karikaturalan način, navode iz MZ Dobrota I, kao što je to slučaj sa nekim ”kupalištima” na teritoriji naše mjesne zajednice, čiji su potencijalni zakupci u zakonskoj obavezi da ”kupalište sa vodene strane ograde postavljanjem plutajućih međusobno povezanih bova”. Problem je međutim u tome što ovakva rješenja direktno onemogućavaju korištenje nekih mandraća koji su ušli u obuhvat ”kupališta”.

- Mandraći naime služe tome da se u njima vezuju i čuvaju barke, a ako je mandrać opasan nizom bova na udaljenosti 100m od obale, kao što to propis (Pravilnik o bližim uslovima u pogledu uredjenosti i opremljenosti vrstama i uslovima korišćenja kupališta na moru) nalaže, barka u njega ne može ući. Veliki broj novih pristaništa i privezišta koji je predviđen novim Programom od lokalnog je stanovništva oduzeo čitav niz ponti na kojima se (od) ove godine neće moći kupati. Ovo s pravom revoltira mještane, koji neće sjedati skrštenih ruku dok im se pred nosem otima prirodno i kulturno nasljeđe, tradicija i način života. Potrebe, interesi i način života mještana ne smiju se  bezočno ignorisati, već  moraju biti polazna osnova  planiranja i upravljanja obalom, jer je ona integralni dio našeg života - piše u saopšrenju MZ Dobrota I koja je osigurala podršku svih mjesnih zajednica sa teritorije kotorske opštine, od Stoliva do Kostanjice.

Saglasni su da Programom predviđeni privremeni objekti u produženom su trajanju fizička prepreka u životu.

- Naši prethodni zahtjevi koji su sa vaše strane ignorisani nisu vam bili nepoznati prilikom sačinjavanja ovakvog Programa. Rezultat može biti samo još veća nepodnošljivost života koji nam namećete i planirate za nas. Potcrtavamo, mi ne tražimo bolje uslove tendera, nego se borimo za dostojanstvene uslove života. Zahtijevamo da bez odlaganja stavite van snage Program privremenih objekata u zoni morskog dobra za Opštinu Kotor 2024-2028. jer sve mjesne zajednice u Kotorsko Risanskom zalivu dijele iste probleme i imaju isti interes - zaključeno je u zajedničkom saopštenju.

 

 

 

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Komentari (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Još nema objavljenih komentara

Ostavite svoj komentar

  1. Registrujte se ili prijavite na svoj nalog
21. april 2025 12:44