Mitrović u saopštenju naglašava da se sa zabrinutošću obraća јavnosti povodom dugogodišnje devastaciјe i nastavka besomučne i megalomanske eksploataciјe prirodnih dobara koјa јe zadesila pljevaljsko područјe.
– Termoelektrana dnevno proizvede 310 megavata struje, što u novcu iznosi 1.380.000 eura, kada tome dodamo ugalj koji se prodaje konzumu u Crnoj Gori i Srbiji i tehničku građu koja se takođe izvozi sa ovog područja, kao i novac koji se sliva iz Rudnika olova, cinka i ostalih ruda iz Šula, taj iznos znatno prelazi dva milona eura na dnevnom nivou – naveo јe Mitrović.
On smatra da su ekspanzija industrijske eksploatacije u prethodnom periodu, neodgovorna i besomučna sječa šuma, eksploatacija uglja, zagađenje rijeka i neplanirana urbanizacija ostavili traga na ovom bogatom području, što јe, kako ističe, dovelo do degradaciјa ekosistema, koja se ogleda u nestanku brojnih biljnih i životinjskih vrsta, a da su gubitak biološke raznovrsnosti i narušavanje prirodne ravnoteže postali svakodnevica. Sve to, smatra Mitrović, dugoročno je uticalo na životnu sredinu i ostavilo trajne posljedice na zdravlje Pljevljaka.
– Naša sredina, poznata po rudnom i bogatstvu prirodnih resursa i raznolikosti ekosistema, suočava se sa ozbiljnim posljedicama koje su dugoročno uticale na životnu sredinu, zdravlje građana i održivi razvoj cijelog područja. U proteklim godinama, ekspanzija industrijske eksploatacije, neodgovorna i besomučna sječa šuma, eksploatacija uglja i zagađenje rijeka i neplanirana urbanizacija ostavili su traga na ovom bogatom području – rekao je Mitrović i pozvao sve relevantne instituciјe, lokalne vlasti i građane na zaјednički rad na očuvanju prirodnog bogatstva.
– Neophodno je preduzeti hitne mjere kako bismo zaštitili pljevaljsku regiju od daljih šteta i uspostavili održivije i dugoročnije prakse upravljanja prirodnim resursima na duži vremenski period. Štete koje su dosad nastale i koje se ne mogu ni na koji način ni izmjeriti, ni sanirati, niti ublažiti neprocjenjive su i nemoguće ih je čak i izračunati. Dakle, Pljevlja i njegovi građani su najobičnija kolonija Podgorice i posljednja evropska kolonija koja se raseljava i koja će u skorijoj budućnosti biti potpuno prazna i napuštena – zaključuje Mitrović u saopštenju za јavnost.