
Nakon četiri godine od početka izgradnje, juče je svečano otvoren novi Granični prelaz "Ranče". Otvaranje prelaza je proteklo uz negodovanje stanovnika sela Ranče, jer im Vlada nije isplatila novac za zemljište na kome su podignuti objekti. Stanovnicima Ranča posebno je neprihvatljivo da se njihovo pitanje nije još uvjek riješilo i da je nakon odluke Upravnog suda da se čitav postupak poništi, sve opet vraćeno na početak.
Predstavnici Vlade su ipak izrazili zadovoljstvo što je prelaz otvoren, poručivši da se najveća zahvalnost duguje partnerima iz Evropske unije.
– I na ovaj način želimo da poboljšamo turističku ponudu i omogućimo, kako našim građanima tako i svim ljudima koji dolaze da posjete Crnu Goru da na lakši i brži način pristupe našoj državi. Ono što je posebno značajno je da unapređujemo odnos sa bratskom nam državom Srbijom i da ove dvije države povezujemo. Ovo je šesti prelaz i pokazujemo da imamo najbolje odnose i ukidamo sve moguće barijere između dvije države - rekao je prilikom otvaranja GP "Ranče" ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić.
On je poručio da je stav Vlade bio i ostao da se razvijaju najbolji mogući odnosi sa državama u regionu.
Šef Odsjeka za saradnju Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Ingve Engstrom kazao je da je ovim projektu Evropska unija pokazala kako se preduzimaju konkretni potezi na pomoći Crnoj Gori.
– Novih šest saobraćajnih traka će značajno ubrzati saobraćaj na granici u skladu sa evropskim standardima, rekao je Ingve Engstrom i podsjetio da je Evropska unija za izgradnju ovog prelaza izdvojila 2,5 miliona eura.
Dok su predstavnici Vlade i predstavnici Evropske unije govorili o velikom uspjehu, žitelji pljevaljskog sela Ranče su iznijeli stav da im je uzurpirana imovina.
– Ovo je moja zemlja koja mi je uzurpirana od strane Vlade Crne Gore. Prekršen je Ustav i zvršena otimačina privatnog zemljišta - istakao je Velizar Gačević i naglasio da mu je uzurpirano 1,5 hektra imanja i da mu je onemogućeno da dođe do svojih livada. Gačević je pojasnio da im je Vlada za zemljište ponudila šest eura po kvadratu, a da je 2018. godine, prilikom proširenja magistralnog puta, plaćala 8,25 eura.
– Nije moja zemlja krava muzara pa da pomrša 2, 25 eura po kvadratu, u momentu kada je sve poskupilo u Crnoj Gori. Ovo je otimačina - naglasio je Gačević.
Izgradnja graničnog prelaza počela je 2019. godine i prema prvobitnim obećanjima trebala je da se završi 2020. godine. Granični prelaz je proradio prije dva dana, a juče je presječena vrpca.
Коментари (0)
Оставите свој коментар