
Naveli su da se ovo selo, uz konstantni odliv lokalnog stanovništva, zbog višedecenijske društvene nebrige našlo na rubu propasti. Poručili su da je kucnuo posljednji čas da se uradi nešto kako ovo područje ubzo ne bi postalo pusto.
– Broj stanovnika u Konjusima je više nego desetkovan u odnosu na minula vremena. Broj đaka je sveden na minimum, pa školi u mjesnom centru Brod prijeti zatvaranje. I od to malo stanovništva što je ostalo vjerno zavičaju skoro niko nije u radnom odnosu. Jednostavno, imamo nimalo svijetlu sliku Konjuha koje su nekad važile za kraj uspješnih domaćina, spremnih da odgovore svim životnim izazovima i nedaćama. Dovoljno je reći da na ovom području ima mnogo više kuća u kojima niko ne živi od onih u kojima se održava kontinuitet života i shvatiti da se radi, zaista, o pogubnoj situaciji. Zato pozivamo nadležne u Opštini Andrijevica, Vladi i državnim institucijama da, zajedničkim snagama, iniciraju izradu posebnog programa na osnovi kog bi se preduzele hitne interventne mjere za spas Konjuha – navodi se u inicijativi mještana.
Dodaje se da se racionalnom valorizacijom prirodnih blagodeti može postignuti napredak.
– Krenite da izgrađujete i ove krajeve. Trebaju nam moderni putevi, proizvodni pogoni da ne bi svi otišli i biološki nestali. Ne treba ovaj narod da zahvaljuje Opštini i državi zbog nekog asfaltiranog puta, već država treba da zahvaljuje ovom narodu što je tu ostao da živi u ovako teškim okolnostima. Otvarajte radna mjesta i iskoristite ono što nam je priroda podarila, ako mislite da nas ima. Poslušajte glas naroda, jer glas naroda je glas Boga – zaključili su mještani u pomenutoj inicijativi.
Podaci ukazuju da su Konjuhe 1948. godine, sa mjesnim centrom Brod, i sastavnim djelovima koji se zovu Dulipolje, Mimiće i Alje, brojalo blizu 700, a 1961. godine 532 stanovnika. Statistika govori da je broj stanovnika u Konjusima 1981. godine iznosio 309, 2003. godine 134, a 2011. godine 89. Danas, prema najnovijem popisu, u ovom pitomom mjestu, smještenom ispod Komova, tokom čitave godine živi nešto više od pedeset stanovnika. Zbog ovako izražene migracije stanovništva, u centru sela više nema nekadašnje prodavnice, pošte, ambulante, kao ni pogona za proizvodnju sira, dok se omladinski dom koristi jedino za obavljanje sahrana. Tako sumornu sliku, ovog nekad izuzetno živog sela, upotpunjuje i podatak da Osnovnu školu "Milić Keljanović" u Konjusima, zajedno sa područnim odjeljenjem u susjednim Đulićima, pohađa svega tridesetak đaka, iako se zna da je u ovoj obrazovnoj ustanovi bivalo i po 400 učenika. Do mjesnog centra Brod autobus odavno ne dolazi i pored toga što je prije nekoliko decenija na relaciji Berane – Konjuhe, i obratno, autobus saobraćao tri puta dnevno. U posljednjih nekoliko godina u selu, gdje uglavnom obitavaju staračka domaćinstva, rođeno je svega jedno dijete, dok se u radnom odnosu nalazi samo nekoliko žitelja.
Mještani navode da ovi podaci predstavljaju poziv na uzbunu svih dobronamjernika, ne samo u ovom kraju, nego i mnogo šire.
– Ovaj kraj je nekad bio pun djece. Danas, nažalost, učionice u ovdašnjoj školi su poluprazne. To je znak da Konjuhe, sa okolnim selima, nestaju sa mape živih. Sve se to dešava iako je nekada mjesni centar Brod živio kao mali grad. Tu se okupljao narod kao danas što se okuplja u urbanim sredinama. Imali smo čuvene igranke, turnire i štošta drugo, a danas od toga nema ništa, jer, jednostavnmo, nema naroda. Sadašnja slika Konjuha ne uliva nadu da će biti bolje. Zato pozivamo nadležne da interventnim mjerama spase što se spasiti može – ističe Tomo Babović, predsjednik Mjesne zajednice Konjuhe.
Коментари (0)
Оставите свој коментар