Migranti u glavnoj gradskoj ulici u Pljevljima / foto: B.Je.
19/07/2021 u 07:50 h
Božidar JelovacBožidar Jelovac
Preuzmite našu aplikaciju
Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu
StoryEditor

Napuštena fabrika "Optel" u Pljevljima idealno sklonište za migrante

U fabričkim halama se vide tragovi boravka ljudi, a od stanara Drvarske ulice, kao i od taksista saznajemo da migranti u fabriku dolaze sa prvim mrakom, a odlaze u ranim jutarnjim satima

Migranti iz arapskih zemalja, koji već nekoliko godina prolaze kroz Pljevlja na putu prema zapadnoevropskim zemljama, novi smještaj za konak su pronašli u napuštenim halama nekadašnje vojne fabrike "Optel". Fabrika koja je osamdesetih i devedesetih godina prošlog vijeka proizvodila elektronsku opremu za Jugoslovensku narodnu armiju i Vojsku Jugoslavije, već odavno ne radi i trenutno se nalazi u vlasništvu kompanije "Vektra". Kako je napuštena i nalazi se van grada fabrika je veoma podesna da se migranti sklone od kiše i tu prenoće. Dodatna je povoljnost za migrante, kako smo se juče uvjerili, što je fabrika bez ikakvog obezbjeđenja. Velika kapija za ulaz motornih vozila je zaključana, ali su svi drugi prolazi otvoreni. U krugu fabrike, iako je nedavno stečajni upravnik Radojica Grba tvrdio da postoji obezbjeđenje, juče nikoga nijesmo zatekli.

U fabričkim halama se vide tragovi boravka ljudi, a od stanara Drvarske ulice, kao i od taksista, saznajemo da migranti u fabriku dolaze sa prvim mrakom, a odlaze u ranim jutarnjim satima i idu dalje preko granice Crne Gore.

image

Slobodan ulaz u bivšu vojnu fabriku „Optel Vektra”

foto: B.Je.

Prethodnih dana smo imali priliku da u više navrata snimimo veće grupe migranata koji su autobusima dolazili u Pljevlja iz pravca Podgorice. Slobodno se kreću kroz sam centar grada, a potom sa prvim mrakom kreću Lovćenskom i Drvarskom ulicom prema napuštenoj vojnoj fabrici. Ranija praksa da borave po gradskim parkovima i da noćijevaju po ugostiteljskim objektima je prekinuta. Iz Mreže nevladinih organizacija sjevera tvrde da, kada su u pitanju migranti, postoje dva osnovna problema. Prvi je činjenica da je granica sa Crnom Gorom i Albanijom, kao i sa Srbijom na potezu prema Metohiji, loše obezbijeđena. Drugi problem se odnosi i na to da na migrantima neko dobro zarađuje.

– Migranti nesmetano dolaze uz korišćenje avionskog prevoza u Prištinu i Tiranu, a potom ilegalno prelaze granicu sa Crnom Gorom. Znači, imamo loše obezbijeđenu granicu pa migranti lako prelaze i potom dolaze u Pljevlja, odakle idu dalje prema Bosni i Hercegovini. U Crnoj Gori se humano postupa sa migrantima, ali se nedovoljno dobro kontroliše njihovo kretanje. Pritom, ne vodi se dovoljno računa da se zaštiti stanovništvo i imovina u pograničnim selima. Treba dobro ispitati ko sve prevozi migrante. Sasvim je jasno da to ne rade taksisti. Sve liči da migranti omogućavaju nekome u Crnoj Gori, pa i u Pljevljima, dobru zaradu, odnosno migranti su nečiji dobar posao – tvrde iz Mreže nevladinih organizacija sjevera.

Obezbijediti bezbjednost lokalnog stanovništva i imovine

– Neophodno je u potpunosti osigurati bezbjednost naših građana i obezbijediti punu kontrolu nad migrantskim grupama. Svu štetu koju oni nanesu našim građanima neko mora nadoknaditi. Svakako, ako država ne uspijeva da dobro obezbijedi granice, onda treba da nadoknadi štetu – smatra Milan Lekić, predsjednik pljevaljskog odbora Nove srpske demokratije, uz napomenu da su često građani i u samom gradu uplašeni pojavom migranata, jer je u prethodnom periodu bilo nekoliko slučajeva da su migranti učestvovali u krađama, a pritom često dolazi i do sukoba određenih migrantskih grupa.

– Za pohvalu je veoma velika humanost naših građana, koji ne pokazuju nikakvu netrpeljivost prema tim ljudima, koji su ostavili svoje domove i krenuli na put kako bi došli do boljeg života – ističe Lekić.

Poslednjih godina migranti počinju da dolaze u Pljevlja sa dolaskom proljeća, a potom sve do jeseni idu preko planine Kovač u susjednu Republiku Srpsku, odakle nastavljaju dalje put prema evropskim zemljama. Na putu preko planine Kovač, u više navrata, izazvali su požare, gdje je stradalo više poslovnih i stambenih objekata. Često se dešavalo da migranti provaljuju u prazne kuće da bi prespavali, a mještani Poblaća, Potkovača i sela na planini Kovač tvrde da su zabrinuti za svoju bezbjednost. Starija lica kažu da često ne smiju da napuste kuće, jer se plaše da im migranti ne naprave štetu ili ugroze njihovu bezbjednost. Tokom zimskih mjeseci, kada se temperature spuste ispod nule, kada snijeg zamete puteve preko planine Kovač i migranti prestaju da idu ovim pravcem u Evropu.

Pratite nas na
Pridružite nam se na viber community
Pratite nas
i na telegram kanalu
Pratite nas
i na WhatsUp kanalu

Коментари (0)

Rated 0 out of 5 based on 0 voters
    
Још нема објављених коментара

Оставите свој коментар

  1. Региструјте се или пријавите на свој налог
25. april 2025 03:08