
Da će se to desiti najavljivano je i sa najvećeg državnog nivoa, uz napomenu da je Nacionalni park Prokletije dobio na korišćenje četiri nekadašnje vojne karaule. Međitim, ni do današnjih dana nijedan od ovih objekata nije stavljen u bilo kakvu funkciju, već su i dalje izloženi konstantnom propadanju. Radi se o ljetnjim i zimskim karaulama stacioniranim na različitim lokalitetima Desnog Grnčara, Lijevog Grnčara, Vusanja, Grebaja, Bogićevice, Jasenice, Trokuza i Treskavca.
Iz Mreže nevladinih organizacija Plav tvrde da nadležne institucije nijesu dosad pokazale razumijevanje za revitalizaciju bivših vojnih objekata u kojima je za vrijeme bivše Jugoslavije boravilo i do hiljadu vojnika.
– Svih ovih godina slušamo priču da će se bivše karaule iskoristiti za nešto što će biti od opšte koristi. Međutim, svjedoci smo da se radi samo o lažnim obećanjima, jer su ti objekti prepušteni zubu vremena, a mnogi od njih su skoro potpuno urušeni. To je prava šteta kad se zna da su ovi objekti sa malo ulaganja mogli da se pretvore u kapacitete za prihvat gostiju, s obzirom na to da se zna da preko ovog područja tokom čitave godine prođe veliki broj turista. Nažalost, umjesto toga, dozvoljeno je da se sa tih napuštenih objekata odnese sve što se moglo odnijeti, što sve zajedno odaje jednu zaista ružnu sliku – istakli su iz Mreže NVO Plav.
Iz turističkih organizacija Plav i Gusinje navode da bi bilo dobro da se nekadašnje karaule pretvore u stacionare za prihvat gostiju, jer, kako tvrde, sve više ljudi želi aktivni odmor u netaknutoj prirodi na obroncima Prokletija.
– Iz godine u godinu bilježi se porast gostiju koji dolaze da posjete plavsko-gusinjski kraj. Taj podatak sam po sebi ukazuje da bi bivše karaule mogle da se stave u funkciju razvoja ovog kraja. Smatramo da ti objekti mogu da se pretvore u vrlo atraktivne kutke sa različitim sadržajima koji bi privukli pažnju posjetilaca. Ali, za tako nešto potrebna je volja i pomoć države – zajednička je ocjena predstavnika lokalnih turističkih organizacija.
I u lokalnim upravama su saglasni da nije dobro što se nekadašnji vojni objekti nalaze van svake funkcije, i napominju da opštine nemaju nadležnost da se staraju o njima.
– Pokretali smo brojne inicijative da se od propadanja spase bivši vojni objekti i da se iskoriste na odgovarajući način. U više navrata razgovarali smo sa rukovodstvima NP Prokletije da se bivše karaule stave u funkciju na način što bi se u njima instalirali određeni turistički i drugi kapaciteti, ali sve se završilo na razgovorima. Smatramo da bi bilo dobro da se nađe neko prihvatljivo rješenje, jer se ti objekti uglavnom nalaze na atraktivnim lokacijama koje posjećuje veliki broj turista. Ali, to zavisi od Vlade i državnih organa, jer su ovi objekti u državnom vlasništvu – istakli su iz Opštine Plav.
Коментари (0)
Оставите свој коментар