
Gotovo pola vijeka u plužinskoj opštini čekaju prosperitet koji im je obećan nakon što su, zarad opšteg dobra, pristali da se potopi najljepši dio naselja kako bi se formirala vještačka akumulacija Pivskog jezera za potrebe Hidroelektrane (HE) "Piva". Najavljene su i svojevremeno projektovane moderne saobraćajnice, te i infrastrukturno uređenje tada novog naselja, ali su decenije potrošene na dogovore, pregovore, potpisivanje ugovora kojim su "čvrsto" definisane obaveze i rokovi, ali je do danas, uglavnom, sve mrtvo slovo na papiru. Decembra 2010. godine, zasad, poslednji je potpisani ugovor između opštinskih vlasti i predstavnika Elektroprivrede Crne Gore (EPCG), a projekti precizirani dokumentom, kako se tada isticalo, bili su vrijedni oko 11 miliona eura i trebali su biti realizovani do kraja 2014. godine. Od planiranog, kazao je u razgovoru za "Dan" predsjednik Opštine Plužine Mijuško Bajagić, realizovano je oko 30 odsto.
-Veliki problem je uvijek bio što su pojedini, iz ranijeg rukovodstva EPCG, osporavali obaveze prema Plužinama. Čak su poslije 2014. godine tvrdili kako zbog toga što je ugovor istekao, nemaju obaveze prema našoj opštini, istakao je Bajagić.
Promjenom vlasti na državnom nivou u Plužinama, jedinoj opštini u Crnoj Gori kojom već decenijama rukovodi opozicija, ponadali su se da će doći i do promjene odnosa prema tom gradu. Bajagić kaže da uslijedila promjena i u rukovodstvu elektro-energetske kompanije sa kojim su o neispunjenim obavezama razgovarali. Predočeno im je, međutim, da se moraju upoznati sa detaljima ugovora, pa da će uslijediti novi sastanak na koji u Plužinama čekaju mjesecima.
-Bili smo strpljivi, ali ćemo čim prođe sezona godišnjih odmora insistirati da nam se objasni situacija i zašto i sadašnje rukovodstvo EPCG ne vodi računa o obavezama prema Plužinama. Izgleda da bilo koja struktura dođe na vlast u državi na opštinu Plužine gleda kao na teritoriju koja ne pripada ovoj državi. Zaista je neshvatljivo da se ovoliko odugovlači i reklo bi se da je sve ovo što se dešava od aktuelne crnogorske vlasti genocid nad ovim narodom, kategoričan je Bajagić.
EPCG je, prema ugovoru, prije nekoliko godina započela gradnju dijela planirane kružne saobraćajnice, a radovi, umanjenim kapacitetom i dalje su u toku u naselju Rosulje koje je uz obalu Pivskog jezera. Iz godine u godinu, pa i ove turiste dočekuje prašina, buka od mehanizacije, a i nemogućnost da priđu jezerskoj plaži i ugostiteljsko-turstičkim objektima.
-Bilo je tu u početku problema zbog imovinsko-pravnih odnosa, ali to nije bio razlog da izvođač sa završetkom radova ovoliko kasni. U jeku turistučke sezone i ovo malo turista što imamo dočekuje takva situacija. Nadam se da će taj dio saobraćajnice konačno završiti bar za mjesec dana - kaže Bajagić.
Kako je istakao, iz ugovora pojedini projekti su završeni i revidovani i EPCG je odavno mogla raspisati tendere, ali nije. Treba da nastave, rekao je on, drugu fazu kružne saobraćajnice, da urede kanalizacionu mrežu u naselju, izgrade sportski teren i, najvažnije, prečišćač otpadnih voda-kolektor, koji je za Plužine jedan od najvažnijih projekata ali za koji dokumentacija još uvijek nije završena. Dinamički plan izvršenja obaveza inače je predviđao da EPCG u 2012. godini završi svu neophodnu dokumentaciju za projekte predviđene ugovorom. Iz kompanije su isticali da su u prve gri godine trajanja ugovora u Plužinama realizovali četiri projekta za koje su izdvojili oko 1,2 miliona eura. Od dogovorenog tada su u Plužinama izgradili raskrnicu na ulazu u naselje, koja je koštala oko 625.000 eura, dok je uređenje plaže u naselju do Pivskog jezera koštalo oko 170.000 eura. U ugovorom roku bili su u obavezi i da nabave pokretno drobilično postrojenje sa pripadajućom opremom.